Węgierskie siły zbrojne zwiększą swój budżet na 2021 rok o 30 procent do blisko 2,2 miliarda euro, aby poradzić sobie ze zwiększonym obciążeniem pracą spowodowanym pandemią koronawirusa i kontynuować ulepszanie obrony granic kraju – poinformował w czwartek portal Rmx.news.

Jak poinformował portal, węgierski minister obrony Tibor Benko zapowiedział podniesienie wydatków na armię o 30% (do 2,2 miliarda euro). Ma to być spowodowane zwiększeniem obowiązków armii w związku z pandemią koronawirusa i chęcią zapewnienia większego bezpieczeństwa na granicy kraju w kontakcie z imigrantami.

„Żołnierze musieli także zmierzyć się z nowymi wyzwaniami, takimi jak pełnienie roli dowódców szpitali, tworzenie wojskowych grup zadaniowych do nadzorowania strategicznych firm, dezynfekowanie instytucji publicznych lub obsługa bezpiecznego wjazdu do szpitala” – przekonywał.

W wywiadzie Benko poinformował, że budżet centralny w przyszłym roku będzie przede wszystkim przeznaczony na wsparcie rodziny i ponowne uruchomienie węgierskiej gospodarki, ale bezpieczeństwo narodowe będzie również w centrum uwagi.

Jest to drugi rok z rzędu, w którym węgierski budżet obronny został znacznie zwiększony. W 2019 roku został zwiększony o 21 procent, głównie w celu wsparcia programu szeroko zakrojonej modernizacji sił zbrojnych, zastępując starzejące się radzieckie czołgi, helikoptery, elementy artylerii, sprzęt radarowy i transportery opancerzone.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Co więcej, spowoduje to, że Węgry będą na dobrej drodze, aby spełnić wymóg NATO dotyczący wydawania przynajmniej dwóch procent swojego PKB na obronę. W 2020 roku wskaźnik ten na Węgrzech wynosi nieco ponad 1,2 procent, a w przyszłym roku ma osiągnąć 1,66 procent, co oznacza, że ​​kraj dąży do spełnienia swojego zobowiązania do osiągnięcia dwóch procent do 2023 roku. Obecnie tylko siedem krajów NATO spełnia to kryterium: Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Polska, Grecja i kraje bałtyckie: Estonia, Łotwa i Litwa.

Benko zapewnił także, że oprócz regularnych zadań węgierskie siły zbrojne biorą również udział we współpracy z policją w kontroli korytarzy tranzytowych dla obywateli państw trzecich. Dodał, że siły zbrojne biorą również udział w ożywieniu gospodarczym kraju, zapewniając tymczasowe zatrudnienie 3000 osobom.

Zobacz też: Węgry zbudują połączenie gazowe z Serbią, by dołączyć do Tureckiego Potoku

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak informowaliśmy, 3 lipca dwa pierwsze czołgi Leopard 2A4 w bar­wach Sił Zbrojnych Węgier (Magyar Honvédség) zostały zaprezentowane w zakła­dach firmy Krauss-Maffei Wegmann w Monachium. Czołgi zostaną przekazane najprawdopodobniej w połowie lipca. Maszyny zostaną przekazane 11. batalionowi czołgów 25. Brygady Strzelców „György Klapka”, który stacjonuje w Tata. Łącznie 12 egzemplarzy czołgów posłuży do celów szkoleniowych.

Do końca 2023 roku węgierskie wojsko ma otrzymać 44 egzemplarze.

Kresy.pl/Rmx.news
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz