Portal Mediazona i rosyjska służba BBC przy udziale wolontariuszy obliczyły na podstawie ogólnodostępnych źródeł, ilu żołnierzy straciła Rosja w wojnie na Ukrainie. Liczba ta nie obejmuje zaginionych bez wieści.

Mediazona i BBC przy udziale wolontariuszy przeanalizowały tylko publiczne doniesienia o śmierci żołnierzy przekazywane przez rosyjskie władze, media (głównie lokalne) i rodziny poległych. W ten sposób obliczono, że do 20 maja na Ukrainie poległo co najmniej 2622 rosyjskich żołnierzy.

Autorzy tych wyliczeń zaznaczyli, że rzeczywista liczba poległych na Ukrainie Rosjan jest z pewnością wyższa. Nie obejmują one zaginionych bez wieści i jeńców, a także rannych. Jak można zauważyć, w analizie nie ujęto też strat poniesionych przez separatystyczne republiki.

Prezydent USA Joe Biden oświadczył w poniedziałek, że byłby skłonny do użycia siły w obronie Tajwanu.

Zapytany przez reportera w czasie wizyty w Tokio, czy Stany Zjednoczone broniłyby Tajwanu, gdyby został zaatakowany przez Chiny, prezydent USA odpowiedział: „Tak” - podaje agencja Reuters. "To jest zobowiązanie, które podjęliśmy" - powiedział.

Dodał, że USA zgadzają się polityką jednych Chin, lecz nie można do niej dążyć siłą.

Członkowie Konfederacji skomentowali w poniedziałek słowa premiera Mateusza Morawieckiego pod adresem Norwegii. "To jest kardynalny błąd w stosunkach międzynarodowych" - mówią politycy. (więcej…)

Rosja zakazała 963 Amerykanom wjazdu do kraju i będzie rozszerzała zakazy jako "odwet za wrogie działania USA" - przekazała w sobotę agencja prasowa Reuters. (więcej…)

Jak co roku Komisja Europejska opublikowała tablicę wyników wymiaru sprawiedliwości. Ma w ilościowy i porównywalny sposób pokazywać sytuację systemów wymiaru sprawiedliwości w 27 państwach Unii Europejskiej.

Skuteczność sądownictwa mierzona jest w tym przypadku przede wszystkim długością postępowania.

Węgry i Polska od lat spierają się z Komisją Europejską o kwestię "praworządności". Bruksela uruchomiła jednak mechanizm warunkowości tylko przeciwko Węgrom. To wynik politycznej kalkulacji - pisze w niedzielę Welt am Sonntag. Autor artykułu uważa, że wojna na Ukrainie "zbliżyła Warszawę znów do Brukseli".

Po raz pierwszy w historii UE Komisja Europejska uruchomiła tak zwany mechanizm praworządności przeciwko krajowi należącemu do Wspólnoty. Po ciągnącym się miesiącami konflikcie między Brukselą a Budapesztem możliwe stało się obcięcie Węgrom funduszy w wysokości wielu miliardów euro - portal Deutsche Welle cytuje artykuł Philippa Fritza, który ukazał się w niedzielę na łamach Welt am Sonntag (WaS).

Autor zwraca uwagę, że Parlament Europejski od 2020 roku domagał się wdrożenia sankcji przeciwko obydwu krajom. Mechanizm warunkowości został przez PE przyjęty razem z unijnym budżetem i Funduszem Odbudowy po pandemii.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 77 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
10%