Litwa: Orlen Lietuva potraja swój zysk

W 2019 roku zakład przetwórstwa ropy naftowej w Możejkach „Orlen Lietuva” niemal potroił swój zysk z 2018 roku, co znacząco wpłynęło na wyniki grupy PKN Orlen.

W opublikowanym w czwartek komunikacie spółka Orlen Lietuva podała, że w 2019 roku miała 76 mln dol. zysku. Rok wcześniej odnotowała ona zysk na poziomie 28 mln dolarów.

Jak poinformowano, kierownictwo spółki podjęło szereg istotnych decyzji w celu poprawy efektywności jej działania. Jedną z nich było zwiększenie objętości eksportu asfaltów. Ponadto, większa o 14 proc. sprzedaż na rynkach kontynentalnych to również wynik przyjętej strategii marketingowej. Firma wprowadziła też na rynek nowy produkt, czyli surowiec petrochemiczny.

 

Z kolei w tym roku Orlen Lietuva planuje kontynuować inwestycje. Pod koniec tego miesiąca zaplanowano remont urządzeń technologicznych w rafinerii. Michał Rudnicki, dyrektor generalny „Orlen Lietuva” przyznał w ramach tego komunikatu, że w obliczu rozprzestrzeniania się koronawirusa na Litwie i na całym świecie, remont ten będzie dla firmy „ogromnym wyzwaniem”.

„Naszym celem jest zapewnienie odpowiedniego zapobiegania rozprzestrzenianiu się choroby zakaźnej na terenie zakładu, dlatego zmieniliśmy zakres napraw i aktywnie podejmujemy decyzje związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi, dostosowywaniem procesów działalności w sytuacji ekstremalnej” – podkreślił Rudnicki. Zaznaczył, że priorytetem jest odpowiedzialność za pracowników.

W tym roku, rafineria w Możejkach obchodzi 40. urodziny. „Orlen Lietuva” to strategiczna spółka na Litwie, osiągająca najwyższe dochody i płacąca w tym kraju najwięcej podatków. Spółka zarządza jedyną w krajach bałtyckich rafinerią, która zapewnia bezpieczeństwo energetyczne w regionie, dostarczając produkty naftowe na Litwę, Łotwę, do Estonii i Polski.

Od 2006 roku PKN Orlen zainwestował blisko 4 mld dolarów na nabycie i modernizację rafinerii w Możejkach.

Jak pisaliśmy, miesiąc temu w Możejkach uroczyście uruchomiono dostawy produktów ropopochodnych z należącej do Orlenu Rafinerii Możejki na Łotwę, po odbudowanym torze w kierunku Renge, który w 2008 roku został rozebrany przez Litwinów.

L24.lt / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply