Litwa: Orlen Lietuva potraja swój zysk

W 2019 roku zakład przetwórstwa ropy naftowej w Możejkach „Orlen Lietuva” niemal potroił swój zysk z 2018 roku, co znacząco wpłynęło na wyniki grupy PKN Orlen.

W opublikowanym w czwartek komunikacie spółka Orlen Lietuva podała, że w 2019 roku miała 76 mln dol. zysku. Rok wcześniej odnotowała ona zysk na poziomie 28 mln dolarów.

Jak poinformowano, kierownictwo spółki podjęło szereg istotnych decyzji w celu poprawy efektywności jej działania. Jedną z nich było zwiększenie objętości eksportu asfaltów. Ponadto, większa o 14 proc. sprzedaż na rynkach kontynentalnych to również wynik przyjętej strategii marketingowej. Firma wprowadziła też na rynek nowy produkt, czyli surowiec petrochemiczny.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

Z kolei w tym roku Orlen Lietuva planuje kontynuować inwestycje. Pod koniec tego miesiąca zaplanowano remont urządzeń technologicznych w rafinerii. Michał Rudnicki, dyrektor generalny „Orlen Lietuva” przyznał w ramach tego komunikatu, że w obliczu rozprzestrzeniania się koronawirusa na Litwie i na całym świecie, remont ten będzie dla firmy „ogromnym wyzwaniem”.

„Naszym celem jest zapewnienie odpowiedniego zapobiegania rozprzestrzenianiu się choroby zakaźnej na terenie zakładu, dlatego zmieniliśmy zakres napraw i aktywnie podejmujemy decyzje związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi, dostosowywaniem procesów działalności w sytuacji ekstremalnej” – podkreślił Rudnicki. Zaznaczył, że priorytetem jest odpowiedzialność za pracowników.

W tym roku, rafineria w Możejkach obchodzi 40. urodziny. „Orlen Lietuva” to strategiczna spółka na Litwie, osiągająca najwyższe dochody i płacąca w tym kraju najwięcej podatków. Spółka zarządza jedyną w krajach bałtyckich rafinerią, która zapewnia bezpieczeństwo energetyczne w regionie, dostarczając produkty naftowe na Litwę, Łotwę, do Estonii i Polski.

Od 2006 roku PKN Orlen zainwestował blisko 4 mld dolarów na nabycie i modernizację rafinerii w Możejkach.

Jak pisaliśmy, miesiąc temu w Możejkach uroczyście uruchomiono dostawy produktów ropopochodnych z należącej do Orlenu Rafinerii Możejki na Łotwę, po odbudowanym torze w kierunku Renge, który w 2008 roku został rozebrany przez Litwinów.

L24.lt / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz