Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie zajmował się w czwartek wnioskiem premiera dotyczącym relacji na linii Konstytucja RP – prawo UE. Rozprawa została odroczona do 7 października.

Trybunał Konstytucyjny bada wniosek premiera w pełnym składzie pod przewodnictwem prezes Julii Przyłębskiej – informuje Rzeczpospolita (Rz). W ubiegłym tygodniu zarządzono przerwę w rozprawie do 30 września br. Motywowano to nowymi okolicznościami oraz zarzutami. Rozprawa była kontynuowana w czwartek. Sędziowie TK zadawali pytania stronom postępowania, m.in. przedstawicielom Rzecznika Praw Obywatelskich, Sejmu oraz Prezydenta. Rozprawa została odroczona do 7 października.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Premier Mateusz Morawiecki złożył wniosek po wyroku TSUE z 2 marca (sygn. C-824/14) w sprawie, która wynikała z pytania prejudycjalnego zadanego przez Naczelny Sąd Administracyjny – przypomina Rz. Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł wówczas, że jeśli Naczelny Sąd Administracyjny oceni, że przeprowadzone przez PiS nowelizacje ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa doprowadziły do zniesienia skutecznej kontroli sądowej rozstrzygnięć Rady o przedstawieniu prezydentowi wniosków o powołanie kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego, mogą naruszać prawo UE, to Naczelny Sad Administracyjny ma obowiązek ich nie stosować.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Przypomnijmy, że środowe doniesienia medialne wskazywały, że Bruksela odblokuje Polsce środki z Krajowego Planu Odbudowy, jeśli nasz kraj uzna wyższość prawa unijnego nad krajowym. Na początku września br. Komisja Europejska zdecydowała o wstrzymaniu wypłaty środków jakie zostały przydzielone Polsce w ramach Funduszu Obudowy.

W połowie września br., w przyjętej rezolucji, Parlament Europejski faktycznie uznał nadrzędność prawa unijnego nad ustawodawstwem krajowym, apelując do Komisji Europejskiej o dalsze naciskanie na Polskę poprzez wnioskowanie o kary finansowe czy wstrzymywanie wypłat funduszy unijnych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: KE zapowiada, że nieopłacone przez Polskę kary zostaną potrącone z unijnych funduszy

rp.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz