Polska ma potężną broń i nie powinna zawahać się z jej użyciem – w ten sposób prawnik, prof. Grzegorz Górski, wykładowca KUL i Kolegium Jagiellońskiego, były sędzia Trybunału Stanu, odniósł się do propozycji Jacka Saryusza Wolskiego, który zasugerował wypowiedzenie europejskiego Funduszu Odbudowy przez Polskę, podając podstawę prawną.

Pod koniec października europoseł Jacek Saryusz Wolski napisał na Twitterze: „Wygaśnięcie lub zawieszenie działania traktatu w następstwie jego naruszenia” Art. 60 KONWENCJI WIEDEŃSKIEJ > możliwa podstawa prawna dla wycofania przez Polskę poręczenia dla Funduszu Odbudowy UE na skutek odmowy wypłaty Polsce należnej jego części”. W niedzielę do jego propozycji odniósł się prawnik, prof. Grzegorz Górski. “Ta przesłanka ma już charakter wielokrotnie kwalifikowany, więc jest niekwestionowalna. Wystąpienie Polski z tego programu, oznaczałoby w praktyce jego upadek. Polska ma potężną broń i nie powinna zawahać się z jej użyciem” – napisał.

Przypomnijmy, że pod koniec października bieżącego roku szefowa Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, została zapytana o polski Krajowy Plan Odbudowy, który wciąż nie został zatwierdzony przez Komisję. Odpowiedziała, że w tej kwestii „zawsze wyrażała się jasno”. “Chcemy umieścić w tym planie wyraźne zobowiązanie dotyczące likwidacji Izby Dyscyplinarnej, zakończenia lub reformy reżimu dyscyplinarnego i rozpoczęcia procesu przywracania sędziów” powiedziała von der Leyen. Dodała, że kwestie te są osadzone w orzeczeniach TSUE. Zaznaczyła, że „reforma reżimu dyscyplinarnego” w polskim sądownictwie.

Także pod koniec października Trybunał Sprawiedliwości UE zobowiązał Polskę do zapłaty kary w wysokości miliona euro dziennie na rzecz Komisji Europejskiej za niezawieszenie Izby Dyscyplinarnej SN.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Na początku września br. Komisja Europejska zdecydowała o wstrzymaniu wypłaty środków jakie zostały przydzielone Polsce w ramach Funduszu Obudowy. Unijny komisarz do spraw gospodarczych Paolo Gentiloni poinformował wówczas, że „Komisja Europejska wstrzymuje wypłatę 57 mld euro dla Polski, bo ma obawy o niezależność sądów i wolność mediów”. To środki finansowe przewidziane dla Polski w ramach Funduszu Obudowy stworzonego w ramach kompetencji UE w celu stymulowania gospodarek po przestojach związanych z pandemią koronawirusa.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply