MF: pomoc dla Ukrainy to priorytet rządu RP

Pomoc dla Ukrainy to priorytet Rządu RP – oświadczyło we wtorek na Twitterze Ministerstwo Finansów, odnosząc się do posiedzenia Rady do Spraw Gospodarczych i Finansowych UE, która odbędzie się 6 grudnia br.

Na twitterowym koncie resortu finansów zacytowano wypowiedź minister Magdaleny Rzeczkowskiej: “W związku z sugestiami, że ‘Polska ma co najmniej jedno veto już 6 XII ws. podatku od korporacji i w najbliższym czasie veto w zakresie nowelizacji budżetu #UE na 2023′, która miałaby podwyższyć składkę o 1,5 mld już od 2023r. na spłatę Fund. Odbudowy PROSTUJĘ: 1. W grudniu na Radzie ECOFIN dyskutowany może być tzw. II filar podatkowy, wobec którego Polska zniosła swoje veto na skutek spełnienia jej oczekiwań dotyczących prac nad całością regulacji. Regulacja ta nie ma żadnego związku z finansowaniem Funduszu Odbudowy”.

2. Projekt budżetu #UE na 2023 został już uzgodniony przez Radę UE i Parlament Europejski 14 XI. Polska popiera przyjęcie budżetu, który przyjmowany jest WIĘKSZOŚCIĄ KWALIFIKOWANĄ a nie jednomyślnie” – dodano. 

“Na ECOFIN 6 XII będą przyjmowane akty prawne dotyczące pomocy makrofinansowej dla Ukrainy (18 mld euro), których Polska jest zwolennikiem. Aby tak się stało, wszystkie państwa JEDNOMYŚLNIE muszą się zgodzić ma zmianę WRF. Pomoc dla Ukrainy to priorytet Rządu RP” – napisano na twitterowym koncie ministerstwa.

Zobacz także: Morawiecki: Ukraino, zawsze będziemy was wspierać [+VIDEO]

Jak informowaliśmy, także Szymon Szynkowski vel Sęk (PiS), minister ds. Unii Europejskiej oświadczył we wtorek, że Polska nie będzie wetować w Brukseli rozwiązań, które dotyczą pomocy dla Ukrainy. Odniósł się do wpisu wiceministra sprawiedliwości Sebastiana Kalety (Solidarna Polska).

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta (Solidarna Polska) podkreślił w poniedziałek na Twitterze, że „Polska ma w ręku dwa weta w najbliższym czasie. 6 grudnia weto w sprawie podatku korporacyjnego (korzystnego dla Francji i Niemiec), jak również nowelizację budżetu UE (zwiększenie polskiej składki o nie mniej niż 1,5 mld euro rocznie na spłatę FO, którego nie otrzymaliśmy)”.

Do wpisu odniósł się we wtorek Szymon Szynkowki vel Sęk, minister ds. Unii Europejskiej. „Zapewniam – Polska będzie twardo i nieustępliwie ale i rozsądnie realizować swe interesy na forum UE. Na pewno nie będziemy blokować decyzji budżetowych wspierających walkę z rosyjską agresją, zgodnie z polskim interesem. Na pewno nie zgodzimy się na decyzje sprzeczne z polską racją stanu” – oświadczył.

Szynkowski vel Sęk odniósł się także do wpisu poseł Marii Kurowskiej (Solidarna Polska), która wskazała: „W grudniu UE chce podwyższyć PL składkę o 1,5 mld € na spłatę Funduszu Odbudowy, z którego nie dostaliśmy ani złotówki. @SolidarnaPL  będzie rekomendować Premierowi @MorawieckiM , aby Polska użyła weta. Musimy bronić interesu własnego kraju, jak zrobiły to Węgry”. 

Zobacz także: Kaczyński: Polska nie zawetuje unijnych podatków, bo to „kapiszony”

„Nie jest to prawda Pani Poseł. Decyzja nie dotyczy podwyższenia składki na KPO ale pomocy makrofinansowej dla Ukrainy. Chętnie wyjaśnię wątpliwości w osobistym kontakcie” – napisał Szynkowki vel Sęk.

Wiceminister Sebastian Kaleta zasugerował z kolei, że minister ds. UE wprowadza opinię publiczną w błąd. „Szymonie, decyzja o wsparciu Ukrainy to inny dokument. Proszę żebyś nie wprowadzał Pani Poseł i innych w błąd. Niemniej nie wiadomo jeszcze czy podwyższenie składki Polsce będzie głosowane w grudniu, ale może być w każdym momencie jeśli PE dziś przegłosuje opinię” – napisał w środę.

Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply