Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel przeprowadził w poniedziałek rozmowę telefoniczną z Władimirem Putinem.

Informację o rozmowie eurokraty z prezydentem Rosji podał za agencją informacyjną BelaPAN białoruski portal Naviny.by. Poniedziałkowa rozmowa wywołała zainteresowanie białoruskich środków masowego przekazu ponieważ była poświęcona między innymi właśnie Białorusi.

Według Naviny.by Michel przekazał Putinowi, że władze Białorusi powinny “uwolnić więźniów politycznych, wstrzymać represje i przemoc, rozpocząć wszechstronny dialog narodowy”. Przewodniczący głównego organu Unii Europejskiej miał przy tym zauważyć, że to Rosja może odegrać ważną rolę w pokojowym rozwiązaniu konfliktu społeczno-politycznego jaki w zeszłym roku eksplodował na Białorusi.

Według agencji informacyjnej TASS “w związku z przyjętymi przez Unię Europejską dodatkowymi środkami nacisku sankcyjnego na Białoruś Władimir Putin podkreślił kontrproduktywność takiego podejścia, jak i ogólnie wszelkich prób mieszania się w sprawy tego suwerennego państwa”.

Politycy rozmawiali także o sytuacji w spornym regionie Górskiego Karabachu. Michel był zainteresowany dalszymi metodami realizacji porozumienia rozejmowego z 9 listopada zeszłego roku podpisanego przez Armenię i Azerbejdżan przy udziale Rosji. Rozmówcy zgodzili się co do konieczności “odblokowania gospodarczych i transportowych połączeń w regionie” – napisała TASS.

Natomiast “przy wymianie poglądów w kwestii kryzysu wewnątrzukraińskiego z obu stron skonstatowano, że porozumienia mińskie pozostają “bezalternatywną podstawą uregulowania”. Sam Putin domagał się od Kijowa “ustanawiania bezpośredniego dialogu z Donieckiem i Ługańskiem, i prawnego określenia specjalnego statusu Donbasu”.

Tematem rozmów Michela i Putina była także sytuacja w Libii.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Omawiając sytuację pandemiczną politycy omówili perspektywę rejestracji rosyjskiej szczepionki Sputnik V w Unii Europejskiej oraz przywrócenia normalnego przepływu osób między UE a Rosją.

naviny.online/tass.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply