Unia Europejska wspiera Ukrainę w taki sposób, że Europa jest wciągana w spiralę eskalacji. To niezwykle niebezpieczna spirala. Małymi krokami zbliżamy się coraz bardziej do bezpośredniego zaangażowania w wojnę – oświadczył premier Węgier Viktor Orban w opublikowanym w poniedziałek obszernym wywiadzie dla “Budapester Zeitung”.

Viktor Orban był pytany o kwestie dotyczące wojny na Ukrainie. “Chciałbym jasno powiedzieć, że Rosja chce wymusić zmianę statusu quo na Ukrainie siłą i wbrew prawu międzynarodowemu. Ukraińcy bronią się przed tym, bronią swojego kraju i jego suwerenności” – powiedział, cytowany przez “Budapester Zeitung”.

“Ukraińcy mogą stawić czoło Rosji głównie dlatego, że mają zdecydowane poparcie Europy” – wskazał.

Węgierski premier wyraził jednak opinię, że z każdym dniem rośnie niebezpieczeństwo, iż konflikt rozprzestrzeni się na kraje Unii Europejskiej. “Unia Europejska wspiera Ukrainę w taki sposób, że Europa jest wciągana w spiralę eskalacji. To niezwykle niebezpieczna spirala. Małymi krokami zbliżamy się coraz bardziej do bezpośredniego zaangażowania w wojnę” – zaznaczył Orban.

Jego zdaniem NATO jest bardziej ostrożne w kwestii wojny na Ukrainie niż UE, która wspiera Kijów finansowo i planuje szkolić ukraińskich żołnierzy.

“W tej chwili UE bezkrytycznie przyjmuje stanowisko USA. Interesy amerykańskie są po prostu traktowane jako interesy europejskie” – powiedział szef rządu Węgier. Wyraził opinię, że USA wychodzą zwycięsko z wojny na Ukrainie, a Bruksela jest stroną przegraną.

Zobacz także: Orban w USA: globalistyczni przywódcy eskalują i przedłużają wojnę na Ukrainie

W jego opinii nieszczęściem był fakt, iż Angela Merkel “odeszła z urzędu akurat w momencie, gdy sytuacja na Ukrainie znów się zaogniła”. Stwierdził, że jej doświadczenie “bardzo pomogłoby w obliczu konfliktu”.

Orban uważa, że Stany Zjednoczone mają słabszego przywódcę niż wcześniej. Nazwał Donalda Trumpa oraz Benjamina Netanjahu “silnymi mężami stanu”. Wyraził nadzieję, że powrócą do władzy odpowiednio w USA i Izraelu. “Gdyby 24 lutego prezydentem USA nadal był Donald Trump, do tej wojny by nie doszło” – stwierdził.

Węgierski premier powiedział, że nie uda się zakończyć wojny jedynie na skutek ukraińsko-rosyjskich negocjacji, lecz do jej zakończenia potrzebne są rozmowy amerykańsko-rosyjskie.

Zobacz także: Węgry nie będą objęte limitami cen gazu

Orban skomentował także wstrzymanie środków unijnych. “Jest to sprawa czysto polityczna” – wskazał.

Szef węgierskiego rządu został także zapytany o prawa węgierskiej mniejszości na Ukrainie. “Ukraina została zaatakowana. W takiej sytuacji ustępują dawne kłótnie narodowe” – powiedział. Dodał, że po zakończeniu wojny Węgry będą chciały podpisać kompleksową umowę o współpracy z Kijowem. Podkreślił, że jednym z elementów porozumienia byłoby “zagwarantowanie praw mieszkającej na Ukrainie mniejszości węgierskiej”.

Zobacz także: Ukraińcy usunęli węgierski symbol narodowy z pomnika na Zakarpaciu. Jest reakcja rządu Węgier

budapester.hu / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply