Pentagon zaprzeczył twierdzeniom rosyjskiego ministerstwa obrony o zniszczeniu sześciu systemów HIMARS na Ukrainie.

Jak podała agencja Reutera, Departament Obrony USA zaprzeczył we wtorek twierdzeniom, że od początku wojny na Ukrainie rosyjska armia zniszczyła sześć amerykańskich systemów rakietowych HIMARS.

„Jesteśmy świadomi tych ostatnich twierdzeń ministra Szojgu i ponownie są one w oczywisty sposób fałszywe” – powiedział Todd Breasseale, pełniący obowiązki rzecznika Pentagonu.

Zdaniem Breasseale’go jest wprost przeciwnie: “Ukraińcy wykorzystują z niszczycielską dokładnością i skutecznością każdy z w pełni precyzyjnych systemów rakietowych, które USA i ich sojusznicy dostarczyli im do obrony przed brutalną, zbrodniczą inwazją Rosji”.

Jak podawaliśmy, minister obrony Rosji Siergiej Szojgu powiedział we wtorek, że Rosja zniszczyła na Ukrainie sześć amerykańskich systemów HIMARS. Stwierdził również, że od początku rosyjskiej inwazji Rosjanom udało się zniszczyć pięć przeciwokrętowych systemów rakietowych Harpoon i 33 haubice M777. Agencja Reuters nie mogła zweryfikować prawdziwości tych informacji.

Jeszcze przed reakcją Pentagonu ukraińskie Dowództwo Operacyjne „Południe” zaprzeczyło, że Ukraina straciła jakiekolwiek systemy HIMARS.

Władze w Kijowie twierdzą, że dostały od państw zachodnich 12 systemów rakietowych HIMARS.

We wtorek w wywiadzie dla “Rzeczpospolitej” jeden z doradców w Biurze Prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz powiedział, że dzięki systemom HIMARS Ukraina w ciągu zaledwie dwóch tygodni zniszczyła ponad 50 rosyjskich magazynów z amunicją i sprzętem wojskowym.

Kresy.pl / reuters.com

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. mayo
    mayo :

    To tylko kwestia czasu gdy Ruscy zniszczą którąś z wyrzutni, ale to nie jest problemem. Problemem jest to że Ukraina powinna otrzymać łącznie przynajmniej z 50-60 sztuk HIMARSów, plus przynajmniej z 500-600 rakiet o zasięgu do 300km.