Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu oświadczył, że od początku inwazji na Ukrainę zniszczono sześć amerykańskich systemów HIMARS – podaje agencja Reuters. Medium nie mogło zweryfikować tych informacji. Władze w Kijowie podają, że na froncie jest używanych 12 systemów HIMARS, które skutecznie złamały przewagę Rosjan w artyleryjskich atakach.

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu powiedział we wtorek, że Rosja zniszczyła sześć amerykańskich systemów HIMARS. Stwierdził również, że od początku rosyjskiej inwazji Rosjanom udało się zniszczyć również pięć systemów wystrzeliwania rakiet przeciwokrętowych Harpoon i 33 haubice M777. Agencja Reuters nie mogła zweryfikować prawdziwości tych informacji.

Władze w Kijowie zaprzeczają informacjom strony rosyjskiej, mówiąc, że na froncie jest używanych 12 systemów HIMARS.

Dowódca Dowództwa Operacyjnego „Południe” przekazał, że Ukraina nie straciła jeszcze żadnego z dostarczonych przez USA systemów rakietowych HIMARS w walkach z siłami rosyjskimi. „Nie ponieśliśmy jeszcze żadnych strat w żadnym z systemów HIMARS. To pokazuje, jak dobrze i szybko nauczyliśmy się ich używać” – oświadczył.

Jak informowaliśmy, rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało w poniedziałek, że siły Rosji zniszczyły dwa amerykańskie systemy HIMARS w regionie Charkowa na Ukrainie oraz system wystrzeliwania pocisków przeciwokrętowych Harpoon w regionie Odessy.

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow przekazał w poniedziałek, że na Ukrainę przybyły ze Stanów Zjednoczonych cztery kolejne systemy rakietowe HIMARS.

Przypomnijmy, że podczas rozmowy z Atlantic Council minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow mówił, że Ukraina potrzebuje co najmniej 50 systemów HIMARS i M270 do skutecznego odstraszenia wroga i co najmniej 100 do skutecznej kontrofensywy.

W poniedziałek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby oświadczył, że prezydent Joe Biden zatwierdził nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, jego wartość to 550 mln dolarów. Pakiet będzie zawierał dodatkową amunicję do zestawów artylerii rakietowej HIMARS oraz do artylerii 155 mm.

reuters.com / zn.ua / interfax.ru / Kresy.pl

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. mayo
  mayo :

  Ruscy jak za czasów Hitlera atakują sąsiadów, czy to coś nowego? nie … wszystko po staremu. Najpierw Ruskich gnębili carowie, następnie komuniści a obecnie Putler który jak jego poprzednicy napada na sąsiadów. Ale jednocześnie nikt nie zrobił dla NATO więcej niż Putler który „namówił” Norwegów i Szwedów do wstąpienia do NATO.

  • Kasper1
   Kasper1 :

   Do czasu inwazji na Ukrainę nie było żadnego ataku ruskich na sąsiadów a więc o jaki atak chodzi? Poza tym Norwegia jest w NATO od początku jego powstania a Szwecja i Finlandia (o których zapewne mowa) mogą, pomimo „namówienia” przez prez. Putina, nie zostać przyjęte do NATO z powodu sprzeciwu Turcji na który coraz bardziej się zanosi.

   • mayo
    mayo :

    Szwedów i Finów namówił :). Co do napaści na Polskę i Finów zgodnie z wcześniej zawartą umową z Niemcami chyba nie muszę przypominać. O Katyniu też chyba raczej nie muszę przypominać tak jak o okupacji Europy wschodniej 1945-1990. Napaść na Afganistan, Gruzję, Ukrainę chyba też nie muszę przypominać. O mordach dokonanych przez władców Kremla napisano tyle książek że też wystarczy. Rosja to zagrożenie i wróg.

    • Kasper1
     Kasper1 :

     Widzę, że to ja muszę przypominać o faktach. Polskę i Finlandię zaatakowali SOWIECI na rozkaz absolutnego dyktatora ZSRR GRUZINA Josifa Dżugaszwili „Stalina” który swojemu rodakowi, dowódcy sowieckiego aparatu terroru, Ławrentijowi Berii, rozkazał także zamordować 21 500 naszych oficerów w Katyniu. O rodzaju OKUPACJI Europy wschodniej można mówić jedynie do śmierci wspomnianego „Stalina” czyli do 1953 roku ale potem już żadnej „okupacji” nigdy nie było. Polska była krajem o OGRANICZONEJ SUWERENNOŚCI co absolutnie nie jest jednoznaczne z OKUPACJĄ. Interwencja zbrojna w Afganistanie została podjęta także przez SOWIETÓW bowiem w latach 1917-1991 Rosja nie istniała jako podmiot międzynarodowy. Przypominam, że SOWIETAMI byli Rosjanie, Ukraińcy, Białorusini, Kazachowie, Ormianie, Gruzini, Azerowie, Uzbecy, Kirgizi i wiele innych narodów WIELONARODOWEGO ZSRR. Na Gruzję nikt nie napadł – to Gruzja na rozkaz byłego prez. Saakaszwilego zaatakowała Osetię Południową w której stacjonował rosyjski batalion sił pokojowych zgodnie z mandatem otrzymanym od ONZ. Fakt winy Gruzji został potwierdzony przez specjalną komisję Unii Europejskiej która w raporcie opracowanym wspólnie z OBWE właśnie Gruzję nazwała AGRESOREM w tej wojnie. Proponuję uczyć się historii PRZED udziałem w forum dyskusyjnym a nie Z forum dyskusyjnego.

     • mayo
      mayo :

      Na Polskę nie napadła Gruzja tylko ZSRR (współcześnie ponownie Rosja – spadkobierca ZSRR). Decyzje zapadały na Kremlu czyli w Moskwie która była i jest stolicą Rosji (dawniej ZSRR). Nie próbuj mieszać bo to nic nie zmieni. ZSRR jako wspólnik Hitlera napadła na Polskę i Finów w 1939r. Przypominam że Ławrow jest Ormianinem i jednocześnie ministrem spraw zagranicznych Rosji nie Armenii. Zanim będziesz odsyłał kogoś do nauki, sam się doucz.