W obliczu rosyjskiej inwazji minister obrony Francji zapowiedział szybką wysyłkę „znacznej liczby” transporterów opancerzonych na Ukrainę, a także sześciu dodatkowych dział typu Caesar. Nie sprecyzował, o jakie transportery chodzi.

Nowy minister obrony Francji Sebastien Lecornu poinformował w poniedziałkowym wywiadzie dla dziennika „Parisien”, że francuski rząd wyśle Ukrainie „znaczną liczbę” transporterów opancerzonych oraz sześć dodatkowych dział typu Caesar. „Armie potrzebują pojazdów opancerzonych, aby szybko poruszać się w obszarach pod ostrzałem wroga” – oświadczył Lecornu.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1296 PLN    (5.89%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Minister nie podał jednak żadnych szczegółów w kwestii planowanego terminu wysłania uzbrojenia.

Lecornu poinformował także, że dostarczanie rakiet przeciwokrętowych, o które zabiega Kijów, jest przedmiotem analiz strony francuskiej.

Według czerwcowych doniesień francuskich dziennikarzy na Ukrainę trafiło 18, nie 6 jak początkowo informowano, armatohaubic Caesar. Jest to niemal 1/4 tego typu maszyn znajdujących się w magazynach armii francuskiej.

Zobacz także: Grupa G7 obiecała 28 mld euro pomocy finansowej dla Ukrainy

Emmanuel Macron już w kwietniu poinformował, że Francja dostarcza Ukrainie „różne rodzaje broni”, w tym pociski przeciwczołgowe MILAN i armatohaubice Caesar. Wstępne doniesienia dziennikarzy mówiły o 6 armatohaubicach dostarczonych na Ukrainę.

Francja przekazała też Ukrainie pociski przeciwlotnicze Mistral.

Zobacz także: Francja złamała zasady UE dostarczając Rosji broń

Przypomnijmy, że francuskie media ujawniają w ostatnich dniach fragmenty rozmowy prezydenta Francji Emmanuela Macrona z rosyjskim odpowiednikiem Władimirem Putinem. Rozmowa miała miejsce 4 dni przed inwazją Rosji na Ukrainę.

Zobacz także: Macron: Nie należy upokarzać Rosji

leparisien.fr / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz