Wskaźnik PMI obrazujący koniunkturę w polskim przemyśle spadł w czerwcu do 44,4 pkt., co jest poziomem najniższym od ponad 2 lat. Wskazuje to, że branża oczekuje nadchodzącego spowolnienia gospodarczego.

Jak podał w piątek portal Money.pl, wskaźnik PMI, obrazujący koniunkturę w polskim przemyśle, od dwóch miesięcy kształtuje się poniżej 50 pkt, co wskazuje na złe nastroje menedżerów. Co więcej, w czerwcu indeks spadł do poziomu 44,4 pkt, choć rynek oczekiwał niewielkiego spadku z 48,5 do 48 pkt. Tak źle nie było od 25 miesięcy, czyli od początku pandemii.

Money.pl pisze, że wskaźnik poniżej 50 pkt sygnalizuje spadek aktywności przemysłowej. "Wysoka inflacja i narastające napięcia geopolityczne doprowadziły do silnego spadku nowych zamówień i w konsekwencji także produkcji przemysłowej" - czytamy w raporcie S&P Global Market Intelligence cytowanym przez portal.

penalizacji banderyzmu swoboda

Według MSZ Ukrainy, wypowiedzi ukraińskiego ambasadora w Berlinie, Andrija Melnyka, który bronił Stepana Bandery i uzasadniał zbrodnie na Polakach, to jego „osobista opinia”, która nie odzwierciedla stanowiska władz w Kijowie.

Jak pisaliśmy, ambasador Ukrainy w Niemczech, Andrij Melnyk, wywołał poruszenie w niemieckiej prasie odmawiając odcięcia się od lidera OUN, Stepana Bandery, zaprzeczając jego odpowiedzialności za zbrodnie na Żydach, a także usprawiedliwiając zbrodnie banderowców na Polakach. Wywiad Melnyka został opublikowany w środę, przy czym temat w Polsce nabrał rozgłosu dzień później.

Polska, w ramach programu Perkoz, pozyska 32 śmigłowce wielozadaniowe AW149, produkowane przez PZL Świdnik. Minister obrony zatwierdził umowę. Kontrakt jest wart ponad 8 mld złotych.

W piątek minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę na dostawę 32 wielozadaniowych śmigłowców typu AW149 dla Wojska Polskiego, w ramach programu pozyskania wielozadaniowych śmigłowców wsparcia „Perkoz”. Ich producentem są zakłady PZL Świdnik, należące do firmy Leonardo Helicopters. Tym samym, nowe śmigłowce powstaną w Polsce.

Władze Syrii ogłosiły, że uznały państwowość Donieckiej oraz Ługańskiej Republiki Ludowej.

Uznanie suwerenność donbaskich separatystów zakomunikowała w środę syryjska, państwowa agencja informacyjna SANA. "Biorąc pod uwagę wspólną wolę i oczekiwanie ustanowienia relacji na wszystkich polach, Syryjska Republika Arabska zdecydowała się uznać niepodległość i suwerenność Ługańskiej Republiki Ludowej i Donieckiej Republiki Ludowej" - oświadczyło oficjalne źródło w syryjskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Emigracji.

To samo źródło dodało, że „będzie prowadzona komunikacja z obydwoma krajami w celu uzgodnienia ram zacieśnienia stosunków, w tym nawiązania stosunków dyplomatycznych zgodnie z dobrze znanymi zasadami".

W Charkowie nie chcą zmieniać nazwy ulicy i stacji metra im. Puszkina Poinformował o tym burmistrz miasta Igor Terechow w komentarzu do "Radia Swobody".

"Jaka jest wina Puszkina? Że Putin się urodził? Co więcej, Puszkin jest światowej sławy poetą, podobnie jak Lermontow. (...) Mamy ulicę i stację metra im. Puszkina. Niech tak zostanie" - powiedział Terechow.

Wcześniej Rada Miejska Charkowa odmówiła zdemontowania herbu Ukraińskiej SRR z budynku rady miejskiej, powołując się na fakt, że budynek jest pomnikiem historii i architektury o znaczeniu lokalnym. Decyzje o tym statusie zapadły w 1972 i 1980 roku.

Ćwiczenia wojskowe na Białorusi, które miały się dziś zakończyć, zostały przedłużone co najmniej do 9 lipca.

Poinformował o tym zajmujący się monitoringiem wojskowej aktywności na terytorium Bialorusi telegramowy kanał „Białoruski Gajun". Podstawą doniesień jest zmiana w harmonogramie ćwiczeń

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%