Według doniesień francuskich dziennikarzy na Ukrainę trafiło 18, nie 6 jak początkowo informowano, armatohaubic Caesar. Jest to niemal 1/4 tego typu maszyn znajdujących się w magazynach armii francuskiej.

Jak poinformował pod koniec maja Walerij Załużny, naczelny dowódca sił zbrojnych Ukrainy, francuskie samobieżne haubice Caesar 155 mm znalazły się już na froncie wojny rosyjsko-ukraińskiej.

W niedzielę francuska dziennikarka relacjonująca ich wykorzystanie w Donbasie pod Kramatorskiem przekazała, że Francja dostarczyła Ukrainie aż 18 armatohaubic Caesar.

Emmanuel Macron już w kwietniu poinformował, że Francja dostarcza Ukrainie „różne rodzaje broni”, w tym pociski przeciwczołgowe MILAN i armatohaubice Caesar. Wstępne doniesienia dziennikarzy mówiły o 6 armatohaubicach dostarczonych na Ukrainę.

W czwartek minister obrony Słowacji Jaroslav Nad’ poinformował o podpisaniu kontraktu na dostarczenie na Ukrainę ośmiu armatohaubic typu Zuzana 2. Zamieścił w tej sprawie wpis na Twitterze.

Wcześniej w Kijowie podpisano umowę o wartości około 3 mld zł, dotycząca zakupu przez Ukrainę ponad 50 sztuk polskich samobieżnych armatohaubic Krab dla trzech dywizjonów artylerii.

Niemcy i Holandia zadeklarowały przekazanie łącznie 12 sztuk armatohaubic, ale Berlin tłumaczy, że wciąż trwa szkolenie załóg do obsługi ich Panzerhaubitze 2000. Nie jest znany termin, kiedy sprzęt trafi na wschód.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply