Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że jego kraj przekaże Ukrainie sześć armatohaubic CAESAR. Ogłosił to podczas briefingu po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w Kijowie.

Jak poinformował portal Mil.in prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że jego kraj przekaże Ukrainie sześć armatohaubic CAESAR. Ogłosił to podczas briefingu po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w Kijowie.

W ten sposób z Francji zostanie przeniesionych łącznie 18 samobieżnych systemów artyleryjskich CAESAR.

Zobacz też: Litwa kupuje francuskie samobieżne armatohaubice Caesar

„Wzmocnimy wsparcie wojskowe, w tym CAESAR ACS, co pozwoli wojsku skuteczniej bronić się przed rosyjską agresją” – powiedział, dodając, że w niedalekiej przyszłości zatwierdzi decyzję o dodatkowych systemach.

Macron powiedział też, że Francja nie zmusi Ukrainy do negocjowania pokoju z Rosją. Ukraiński rząd musi osobiście określić warunki dialogu z Kremlem.

„Zawsze popieramy opcję dialogu, bo pewnego dnia konflikt musi się zakończyć, a negocjacje muszą się rozpocząć. Ale o warunkach negocjacji powinna decydować Ukraina: Francja i Niemcy nigdy nie będą mediatorami za plecami Ukrainy i nigdy nie będą wymagać od Ukrainy warunków” – podkreślił prezydent państwa francuskiego.

Pod koniec maja Walerij Załużny, naczelny dowódca sił zbrojnych Ukrainy, francuskie samobieżne haubice Caesar 155 mm znalazły się już na froncie wojny rosyjsko-ukraińskiej.

Wojskowi udostępnili zdjęcia, na których widać załogi korzystające z dostarczonych Ukrainie haubic samobieżnych Caesar na kołowym podwoziu.

„Nasi artylerzyści szybko opanowali nowe działa samobieżne w ciągu zaledwie 2-3 godzin. Serdecznie dziękuję naszym partnerom za pomoc! Przyczynia się do naszego zwycięstwa” – powiedział Walerij Załużny.

Kresy.pl/Mil.in

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz