Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał w sobotę, że odbył godzinną rozmowę telefoniczną z francuskim prezydentem Emmanuelem Macronem. Media podkreślają, że rozmowę przeprowadzono przed wizytą francuskiego przywódcy w Chinach.

Zełenski poinformował w mediach społecznościowych o rozmowie z Mocronem. „W godzinnej rozmowie z Emmanuelem Macronem przedmiotowo i skutecznie omówiliśmy współpracę obronną Ukrainy i Francji. Szczegółowo poinformowałem [go] o sytuacji na froncie. Skupiliśmy się na dalszych krokach na drodze ku realizacji Formuły Pokojowej. Skoordynowaliśmy działania w kontekście najbliższych wydarzeń międzynarodowych” – napisał.

Ukraińskie media podkreślają, że rozmowa miała miejsce przed wizytą francuskiego przywódcy w Chinach.

W przyszłym tygodniu prezydent Francji Emmanuel Macron uda się z wizytą do Chin. Spotka się tam z przywódcą Chińskiej Republiki Ludowej, Xi Jinpingiem.

W piątek pragnący pozostać anonimowym doradca Macrona powiedział dziennikarzom, że podczas spotkania Macron zamierza przestrzec Xi, że wspieranie Rosji militarnie w wojnie z Ukrainą skończyłoby się katastrofalnie.

„Gdyby Chiny podjęły taką katastrofalną decyzję, to miałoby to wielki strategiczny wpływ na ten konflikt” – powiedział doradca francuskiego prezydenta, cytowany przez AFP.

„Chcemy uniknąć najgorszego i dlatego musimy się z nimi [Chińczykami – red.] spotkać i przedstawić nasze stanowisko” – zaznaczył. Dodał, że Francja chce znaleźć taką ścieżkę, która „w średnim okresie” doprowadzi do zakończenia konfliktu na Ukrainie. Zauważył, że dialog odgrywa tu kluczową rolę, gdyż „Chiny są jedynym państwem na świecie zdolnym do wywarcia natychmiastowego i radykalnego wpływu na konflikt, w tym lub innym kierunku”. Ocenił też, że Chiny w kontekście wojny rosyjsko-ukraińskiej mogą być game-changerem.

Przeczytaj: Media: Ukraina chce pozyskać myśliwce Mirage 2000, liczy m.in. na ZEA i Grecję

Czytaj również: Media: Francuskie AMX-10RC dotarły „na linię frontu”

rbc.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz