W ostatniej rundzie przetargowej Norwegia przyznała 62 koncesje na wydobycie ropy i gazu na morzu 24 firmom, ogłosiła we wtorek Norweska Dyrekcja ds. Offshore.

W ostatniej rundzie przetargowej Norwegia przyznała 62 koncesje na wydobycie ropy i gazu na morzu 24 firmom, ogłosiła we wtorek Norweska Dyrekcja ds. Offshore. Największymi zwycięzcami byli duzi lokalni gracze w Norwegii, Equinor Aker BP i Vår Energi, zdobywając odpowiednio 39, 27 i 16 licencji.

Lokalny operator DNO dostał 14 nowych koncesji, z kolei polska spółka PGNiG Upstream Norwegia z Grupy Orlen otrzymała 10 koncesji, a niemiecki gracz energetyczny Wintershall Dea 13 koncesji.

Zobacz też: Orlen będzie magazynował dwutlenek węgla w Arktyce

Przypomnijmy, PGNiG Upstream Norway z Grupy Orlen zawarła umowę kupna 100 proc. udziałów w spółce wydobywczej KUFPEC Norway. Umowna cena transakcji to 445 mln dolarów.

Jak czytamy, przejmowana działalność obejmuje m.in. udziały w pięciu złożach, na których Grupa Orlen już prowadzi eksploatację. Wydobywany z nich gaz będzie przesyłany do Polski gazociągiem Baltic Pipe.

“To zdecydowanie zwiększa nasze możliwości zaspokojenia zapotrzebowania rynku polskiego oraz całego regionu w oparciu o własne zasoby gazu. Ta transakcja nie tylko przybliża nas do realizacji celów strategicznych Grupy Orlen, ale zapewnia także szereg synergii, które wzmacniają nasz potencjał rozwojowy w Norwegii. Przejęliśmy kontrolę w złożach, na których już mamy bezpośrednie udziały, nabyte w wyniku poprzednich transakcji. Gwarantuje to płynną integrację nabytych aktywów, optymalizację kosztów operacyjnych oraz – poprzez skokowy wzrost skali działalności” – oświadczył prezes Orlenu Daniel Obajtek.

W wyniku przejęcia, w 2024 r. produkcja PGNiG Upstream Norway wzrośnie do ponad 100 tys. baryłek ekwiwalentu ropy naftowej (boe) dziennie.

Orlen podkreśla, że akwizycja KUFPEC przełoży się na wzrost zasobów wydobywalnych pod kontrolą PGNiG Upstream Norway do prawie 400 mln boe. “Ponad 80 proc. przejmowanych zasobów stanowi gaz ziemny, co wpisuje się w strategię Orlen zakładającą maksymalizację produkcji gazu na potrzeby zaopatrzenia rynku polskiego i pozostałych krajów regionu. Wszystkie produkujące złoża, a w przyszłości także Eirin, mają połączenie z infrastrukturą pozwalającą tłoczyć wydobywany surowiec gazociągiem Baltic Pipe do Polski” – informuje koncern.

Oprócz pięciu eksploatowanych złóż, Grupa Orlen przejmie też kontrolę nad udziałami w gazowym złożu Eirin, które przewidziane jest do zagospodarowania z wykorzystaniem infrastruktury wydobywczej złoża Gina Krog. Umożliwi to szybkie uruchomienie dostaw gazu z Eirin, zapewniając jednocześnie atrakcyjną rentowność i niską emisję CO2 z produkcji.

Kresy.pl/The Energy Year

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply