Zaprezentowany przez koncern BAE Systems najnowszy bojowy wóz piechoty CV90 MkIV ma zostać zaoferowany Czechom.

W środę podczas Międzynarodowej Konferencji Pancernej (International Armoured Vehicles Conference) w Londynie, BAE Systems zaprezentował kolejną wersję bojowego wozu piechoty CV90, inaugurując program oznaczony CV90 MkIV. To już piąta generacja rodziny tych bojowych wozów piechoty.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6489 PLN    (29.49%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Podczas konferencji wiceprezes dyrektor generalny BAE Systems Hägglunds Tommy Gustafsson-Rask powiedział, że jego firma jest dumna z nowego wozu, który może zaprezentować. – MkIV będzie dostępny teraz zarówno dla obecnych, jak i przyszłych użytkowników CV90 – zaznaczył Gustafsson-Rask.

BAE Systems zamierza zaoferować CV90 MkIV Czechom, w ramach zbliżającego się przetargu na wozy bojowe dla czeskiego wojska. Mają one zastąpić używane do tej pory, ale przestarzałe BWP-2.

Przeczytaj: BOV zamiast Rosomaka. Słowacja testuje swój nowy transporter opancerzony

Brytyjskie przedsiębiorstwo sprzedało już ponad 1280 pojazdów z rodziny CV90, w 15 wariantach, do 7 krajów. W tym do czterech państw członkowskich NATO. Obecnymi użytkownikami CV90 są Dania, Estonia, Finlandia, Norwegia, Szwecja, Szwajcaria i Holandia.

Według BAE Systems, najnowsza wersja CV90, MkIV, waży 35 ton i może zabrać dodatkowo 2 tony ładunku.

Mobilność pojazdu została wzmocniona dzięki tzw. powerpackowi – nowemu silnikowi Scania o mocy 1000 KM wraz ze zmodernizowaną przekładnią X300. Całość jest wspomagana przez aktywny system zawieszenia, zapewniający lepszą stabilność jazdy i możliwość jazdy z większą prędkością w każdym terenie.

Pojazd może być wyposażony w nową, modułową wieżę CV90MkIV serii D. Może ona pomieścić różne rodzaje broni, w tym działa kalibru do 120 mm lub działka kalibru od 30 mm do 50 mm, a także przeciwpancerne pociski kierowane. Konstrukcja wież umożliwia zamontowanie w nich jeszcze większej gamy czujników, a także wdrożenie koncepcji iFighting, dotyczącej wielowymiarowego pola walki przyszłości, poprawiającej świadomość sytuacyjną załogi. BAE Systems zaznacza też, że CV90 MkIV będzie pierwszym zachodnim wozem bojowym piechoty posiadającym kwalifikowany system obrony aktywnej.

Producent nowego wozu CV90 zaznacza, że od początku celem było stworzenie pojazdu, który zapewnia dużą mobilność taktyczną i strategiczną, doskonałą siłę ognia, dużą przeżywalność i ochronę w każdym terenie lub środowisku taktycznym.

Czytaj także: Premiera Borsuka – zaprezentowano nowy wóz piechoty dla polskiej armii [+FOTO]

altair.com.pl / janes.com / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. jaro7
    jaro7 :

    To obecnie jeden z najlepszych BWP ,mój faworyt,przy naszym modelu „Borsuk” wygląda jak mercedes przy 'maluchu’.Wszyscy kupują,produkuja fajny sprzęt a my dalej siermiężnie z hasłem „polska myśl zbrojeniowa”(nie istnieje,a jak juz to na poziomie lat 50).Zamiast coś kombinować u nas trzeba kupić licencję (patrz Rumunia) na te pojazdy