Czeska spółka Orlenu wyjaśnia przyczyny tragedii

Czeska policja zakończyła już działania śledcze na terenie rafinerii Unipetrolu w której doszło do wybuchu. Władze spółki prowadzą swoje postępowanie.

W czwartek w rafinerii ropy naftowej w miejscowości Kralupy nad Vltavou pod Pragą doszło do wybuchu. W jego wyniku zginęło sześć osób. „W piątek po południu czeska policja zakończyła dochodzenie na miejscu tragedii i przekazała nam miejsce wybuchu. Wstępna inspekcja naszego zespołu ekspertów potwierdziła, że nie ma poważnych strat w urządzeniach” – głosi opublikowany w sobotę komunikat spółki Unipetrol, do której należy rafineria.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Komunikat cytuje prezesa Unipetrolu Krzysztofa Zdziarskiego – „Zbiornik w momencie wybuchu był pusty. Szacujemy, że w najbliższych dniach w cały terminalu zostanie wznowiona produkcja”. Ujawnił też, że ofiary i ranni to pracownicy firmy podwykonawczej, prawdopodobnie prowadzący prace związane z obecną przerwą  w produkcji. Unipetrol przekazał kondolencje rodzinom ofiar i zaoferował pomoc.

„Gdy skończy się dochodzenie policji Republiki Czeskiej oraz wewnętrznej komisji dochodzeniowej spółki, będziemy więcej wiedzieć o tym, jak doszło do nieszczęścia, podejmiemy odpowiednie działania, których będziemy się także domagać od naszych partnerskich spółek” – powiedział Zdziarski, który przeprosił mieszkańców Kralup za problemy związane z wypadkiem w rafinerii, a ratownikom dziękował za ich pracę. Obiecał przeprowadzenie nowych szkoleń pracowników w zakresie bezpieczeństwa pracy. Przyczyn tragedii do jakiej doszło nie komentują na razie przedstawiciele państwowych służb. Rzecznicy policji i straży pożarnej zapowiadają pierwsze wnioski w przyszłym tygodniu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Rafineria z Kralupach nad Vltavou jest jedną z dwóch rafinerii Unipetrolu w Czechach. Wraz z rafinerią w Litvinowie mają zdolność przerobu 8,7 mln ton ropy naftowej. Od 2005 roku właścicielem większości akcji Unipetrolu jest polski potentat paliwowy Orlen. Obecnie posiada on 94% akcji Unipetrolu.

interia.pl/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz