W piątek Viktor Orbán mówił o sytuacji Węgrów za granicą, szczególnie na Ukrainie. Stwierdził, że jego zdaniem prowadzenie polityki etnicznej ma sens.

Odnosząc się do sytuacji Węgrów za granicą, a także nawiązując do wyborów na Słowacji, Orbán stwierdził, że „dopóki istnieje podstawa etniczna, prowadzenie polityki etnicznej ma sens”. Uznał, że w najgorszej sytuacji są zakarpaccy Węgrzy, gdyż w tej chwili Węgry nie mogą nic zaoferować Ukrainie – według Orbána tamtejsze kierownictwo polityczne podąża drogą, która do niczego nie prowadzi i której Budapeszt nie może poprzeć.

„Bardzo trudno jest pomóc krajowi, który prowadzi wojnę bez uznanego na arenie międzynarodowej celu wojskowego” – powiedział Viktor Orbán.

Węgierski premier przekazał, że Węgry udzielą wszelkiej pomocy Węgrom z Zakarpacia, bo – jak twierdzi – Ukraina pomimo wojny nadal ich dyskryminuje.

„Nie przesadzę, gdy powiem, że biorąc pod uwagę pozycję języka węgierskiego i oświaty sytuacja w czasach Związku Radzieckiego była lepsza niż obecnie w państwie ukraińskim” – zauważył.

CZYTAJ TAKŻE: Orban: “Plan B” potrzebny w europejskiej strategii dotyczącej wojny rosyjsko-ukraińskiej

Jak pisaliśmy, Olga Stefaniszyna, wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Ukrainy, powiedziała „Financial Times”, że Kijów jest gotowy wprowadzić „dodatkowe poprawki” do przepisów dotyczących szkolnictwa średniego w językach mniejszości, w tym węgierskim, pod warunkiem, że uda się osiągnąć równowagę w nauczaniu w języku ukraińskim.

Na Zakarpaciu na zachodniej Ukrainie żyje około 80 000 etnicznych Węgrów – a ochrona ich praw jest jednym z siedmiu punktów w zakresie reform, których domaga się UE przed rozpoczęciem rozmów członkowskich.

Ukraińscy urzędnicy mieli rozpocząć dwustronne rozmowy z Węgrami i Rumunią, aby spróbować wypracować porozumienie w sprawie równowagi w edukacji w języku ukraińskim i mniejszościowym w szkołach średnich.

„Zmienimy ustawodawstwo dotyczące mniejszości narodowych i w razie potrzeby możemy wprowadzić dodatkowe poprawki [do prawa], ale najpierw musimy przeprowadzić negocjacje” – powiedziała Stefaniszyna.

Jednak wicepremier uważa, że przedstawicieli mniejszości etnicznych należy uczyć języka ukraińskiego na tyle, aby mogli kontynuować naukę lub mieć możliwości zatrudnienia poza obszarami mniejszości.

Komisja Wenecka, organ doradczy ds. prawa konstytucyjnego przy Radzie Europy, również stwierdziła, że Ukraina powinna chronić prawa językowe osób rosyjskojęzycznych.

Zobacz też: MSZ Węgier potępia antywęgierskie działania w Mukaczewie na Zakarpaciu

Kresy.pl / rtl.hu

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply