Odpowiedzią Polski na wypadek, gdyby negocjacje z Unią Europejską ws. budżetu i Funduszu Odbudowy się przeciągały lub nie doprowadziły do porozumienia ma być Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych – oświadczył w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Podczas piątkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki został zapytany o ewentualny plan “B” w sytuacji, gdyby Polsce nie udało się osiągnąć kompromisu z UE ws. “praworządności” oraz wypłaty środków unijnych. Zdaniem premiera odpowiedzią ma być Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych – podaje Polska Agencja Prasowa (PAP).

Padło także pytanie o to, czy rząd przygotowuje się na ewentualność sfinansowania pokryzysowej odbudowy oraz inwestycji emisjami obligacji na rynku krajowym. “Rząd się na taką ewentualność przygotowuje, bierzemy to jak najbardziej pod uwagę. Odpowiedź częściowo przynajmniej jest już zaszyta w naszej reakcji na kryzys wiosną i latem tego roku” – odpowiedział szef rządu.

Wyraził opinię, że zwłaszcza samorządowcy “wiedzą doskonale, że uruchomiliśmy rządowy program inwestycji lokalnych”.

“To jest kilkunastomiliardowy program wyłącznie ze środków krajowych na rozbudowę i modernizację dróg, remonty szkół, szpitali, światłowody, na wodociągi, kanalizację, różnego rodzaju inwestycje strukturalne, które pomagają gminom, powiatom, miastom w ich inwestycjach” – dodał.

Szef rządu podkreślił, że “już dzisiaj przygotowujemy program, który ma być programem inwestycyjnym, ale także programem realizacji tych projektów, które są w trakcie – tak, żeby one nie zostały zatrzymane – wsparcie dla tych projektów, które będą prowadzone z udziałem środków unijnych”.

“Jeżeli będą jakiekolwiek zakłócenia tutaj, chcemy, żeby w to miejsce weszły programy rządowe. Pokazaliśmy, że potrafimy to zrobić poprzez nasze tarcze, odpowiedni montaż linii finansowo-kredytowo-gwarancyjnych pod realizację projektów infrastrukturalnych, pod ochronę miejsc pracy” – dodał premier. Wyraził opinię, że wszystko zdało egzamin.

Negocjacje budżetowe ruszą ponownie 10 grudnia.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Większość Polaków popiera weto w sprawie budżetu Unii Europejskiej

W ostatnim okresie eurokraci, Parlament Europejski i Niemcy chcą wprowadzenia wraz z budżetem UE na lata 2021-2027 mechanizmu wiążącego wypłaty z niego z oceną prawa stanowionego w państwach członkowskich w aspekcie sądownictwa. Polska i Węgry zablokowały prace nad budżetem domagając się rezygnacji z tego mechanizmu.

Zobacz także: Soros wzywa do ominięcia polsko-węgierskiego weta ws. budżetu UE

Premierzy obu krajów, Mateusz Morawiecki i Viktor Orban, podpisali w czwartek deklarację. Podkreślili w niej, że wspólnym celem obu rządów jest „przeciwdziałanie powstaniu mechanizmu, który nie tylko nie wzmocni, ale wręcz podważy zasadę praworządności w Unii poprzez zdegradowanie jej do roli narzędzia politycznego”.

Zobacz także: Orban o wecie ws. unijnego budżetu: „Nie chcę iść na kompromis… chodzi o znalezienie rozwiązania”

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że komisarz UE do spraw gospodarczych Paolo Gentiloni powiedział w ubiegłą niedzielę, że weto Polski i Węgier wobec unijnego budżetu zostanie „przezwyciężone”. Były premier Włoch wyraził w wywiadzie dla telewizji RAI opinię, że stanie się tak, ponieważ oba kraje potrzebują pieniędzy.

PAP / businessinsider.com.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply