Rząd Litwy zażąda od Białorusi rekompensaty w wysokości co najmniej 120 mln euro za przemyt migrantów i sprowadzanie ich na litewską granicę.

Jak poinformował państwowy litewski nadawca LRT, litewski rząd zażąda od Białorusi rekompensaty za przemyt nielegalnych migrantów i sprowadzanie ich na granicę Republiki Litewskiej.

„Władze Litwy posiadają wystarczające informacje, aby stwierdzić, że nielegalny napływ migrantów, trwający od 2021 r., nie byłby możliwy bez udziału białoruskiego reżimu” – napisała na Twitterze litewska minister sprawiedliwości i etniczna Polka, Ewelina Dobrowolska.

Zapowiedziała też, że Litwa złoży skargę przeciwko Białorusi za nieprzestrzeganie postanowień Protokołu przeciwko przemytowi migrantów droga lądową, morską i powietrzną, uzupełniającego Konwencję ONZ przeciwko międzynarodowej przestępczości zorganizowanej.

„Zażądamy złożenia oświadczenia (przez Białoruś) o odpowiedzialności międzynarodowej za naruszenia prawa międzynarodowego i odszkodowania za poniesione szkody” – oświadczyła Dobrowolska.

„Ale, co najważniejsze, będziemy szukać ścieżki prawnej, aby ostatecznie zatrzymać wszelką migrację, używaną jako okrutne narzędzie polityczne, poprzez które wykorzystywani są ludzie” – zaznaczyła.

Litwa będzie żądać od Białorusi rekompensaty w wysokości co najmniej 120 mln euro. Chce też, żeby sprawę rozpatrzył Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości, główny organ sądowy ONZ.

Polska Agencja Prasowa przypomina, że presja na granicach Polski, Litwy i Łotwy z Białorusią w związku z nielegalną migracją narasta od przełomu wiosny i lata 2021 roku. Unia Europejska stoi na stanowisku, że próby przedostania się migrantów z Bliskiego Wschodu przez granice z Białorusią dalej do Europy to efekt celowych działań Aleksandra Łukaszenki, który instrumentalnie wykorzystuje migrantów m.in. do destabilizowania sytuacji w regionie.

Od sierpnia 2021 roku Litwa, licząca blisko 3 mln mieszkańców, odmówiła przekroczenia białoruskiej granicy 20 tys. migrantów. W 2021 roku przez granicę nielegalnie zdołało przedostać się prawie 4200 migrantów. Według danych, zebranych przez LRT, od tamtej pory większość z nich opuściła Litwę.

Przypomnijmy, że na początku tego roku litewski rząd zerwał podpisaną 16 lat temu umowę z Białorusią o zasadach współpracy transgranicznej. Litewskie MSW, które zainicjowało ten proces, twierdzi, że realizacja tego porozumienia jest niemożliwa w obecnej sytuacji geopolitycznej i nie będzie możliwa w najbliższej przyszłości. Wcześniej Litewskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało, że zrywa umowę o współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych Białorusi.

Pod koniec sierpnia 2022 roku Litwa zakończyła budowę zapory na granicy z Białorusią.

LRT / PAP / Bankier.pl / wilnoteka.lt / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply