Po rozmowie telefonicznej Angeli Merkel z Aleksandrem Łukaszenką rzecznik niemieckiego rządu poinformował, że p.o. kanclerza Niemiec rozmawiała dzisiaj także z Mateuszem Morawieckim.

Jak podał w środę wieczorem w komunikacie rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert, Angela Merkel rozmawiała dzisiaj telefonicznie z premierem polskiego rządu Mateuszem Morawieckim.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1836.62 PLN    (8.34%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Tematem rozmowy była „ścisła” niemiecko-polska koordynacja w sprawie „niepokojącej sytuacji” na granicy UE z Białorusią.

„Kanclerz podkreśliła pełną solidarność niemiecką z Polską” – oświadczył Seibert.

Wcześniej w środę rzecznik niemieckiego rządu potwierdził doniesienia strony białoruskiej o drugiej od poniedziałku rozmowie telefonicznej Merkel z Aleksandrem Łukaszenką. Według Steffena Seiberta Merkel rozmawiając z białoruskim przywódcą podkreśliła potrzebę zapewnienia migrantom pomocy humanitarnej i możliwości powrotu, przy wsparciu Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. uchodźców (UNHCR) i Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) oraz we współpracy z Komisją Europejską.

Podanie do wiadomości publicznej informacji o telefonie Merkel do Łukaszenki przez białoruskie państwowe media wywołało wybuch radości w obozie migrantów koło przejścia granicznego w Kuźnicy.

Pierwsza, poniedziałkowa rozmowa telefoniczna Merkel i Łukaszenki, wywołała krytykę w Niemczech oraz poza ich granicami. Rozmów z białoruskim dyktatorem musiał bronić w środę Steffen Seibert. Według niego Angela Merkel „wykonała ten telefon w ścisłej koordynacji z Komisją Europejską i po skontaktowaniu się z ważnymi partnerami, zwłaszcza w regionie”.

„Aby poprawić tę niepokojącą sytuację humanitarną tysięcy ludzi, warto rozmawiać z tymi, którzy mają środki na zmianę sytuacji w Mińsku – nawet jeśli dotyczy to przywódcy, którego legitymacji Niemcy, podobnie jak wszystkie inne państwa członkowskie UE, nie uznają” – oświadczył rzecznik niemieckiego rządu cytowany przez agencję dpa.

Rzecznik polskiego rządu Piotr Mueller potwierdził w środę w TVP Info, że strona polska była uprzedzona o poniedziałkowej rozmowie z Łukaszenką. Mueller uznał, że rozmawianie z białoruskim przywódcą „to nie jest dobry krok” i że jest to „w jakimś sensie” legitymowanie go.

Kresy.pl / bundeskanzlerin.de

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz