Pod koniec ubiegłego tygodnia zakończono wznoszenie ogrodzenia na granicy między Litwą a Białorusią.

Agencja BNS dowiedziała się w poniedziałek, że firma EPSO-G realizująca projekt zapory na granicy litewsko-białoruskiej w trakcie ubiegłego weekendu zakończyła prace przy wznoszeniu ogrodzenia.

Na odcinkach o łącznej długości około 502 kilometrów zainstalowano ogrodzenie z drutu kolczastego.

Obecnie trwają prace przy usuwaniu drobnych usterek a także aktualizacja dokumentacji projektowej.

Jak pisze Delfi, łączna długość granicy litewsko-białoruskiej wynosi 679 km, z czego ponad 100 km przebiega wzdłuż brzegów rzek i jezior. Po zeszłorocznym napływie nielegalnych migrantów z Białorusi postanowiono zbudować ogrodzenie na granicy. Litwa obwinia reżim w Mińsku o stymulowanie migracji i nazywa to atakiem hybrydowym.

W ubiegłym roku na Litwę z Białorusi przybyło nielegalnie prawie 4,2 tys. osób. Od sierpnia ub. roku ponad 13 tys. nielegalnych migrantów zostało zawróconych na Białoruś. Niektórzy z wymienionych migrantów wielokrotnie próbowali dostać się na Litwę.

Jak pisaliśmy, budowa zapory na granicy Litwy i Białorusi rozpoczęła się w październiku ub. roku.

W czerwcu br. polska Straż Graniczna poinformowała, że prace nad budową bariery fizycznej na polsko-białoruskiej granicy dobiegają końca. Na początku sierpnia podawano, że są tam ustawiane słupy pod kamery. Następnie mają tam zostać zainstalowane m.in. przyłącza energetyczne, transmisyjne oraz sensory. Uruchomienie perymetrii ma być dopełnieniem wybudowanej na tej granicy zapory fizycznej.

Kresy.pl / delfi.lt

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply