SG: budowa bariery elektronicznej na granicy z Rosją powinna ruszyć w tym roku

Według Straży Granicznej, rozbudowa bariery elektronicznej na odcinku granicy z rosyjskim obwodem kaliningradzkim oraz przy granicznej rzece Bug powinna rozpocząć się jeszcze w tym roku.

Jak informowała Straż Graniczna, trwa budowa bariery elektronicznej na długości 202 km na granicy polsko-białoruskiej. Obecnie są tam ustawiane słupy pod kamery. Następnie mają tam zostać zainstalowane m.in. przyłącza energetyczne, transmisyjne oraz sensory. Uruchomienie perymetrii ma być dopełnieniem wybudowanej na tej granicy zapory fizycznej.

Straż Graniczna zapowiada jednak, że to jeszcze nie koniec rozbudowy zabezpieczeń na granicy północno-wschodniej Polski, będące zarazem zewnętrzną granicą Unii Europejskiej.

 

„Planowana jest rozbudowa perymetrycznej ochrony granicy, zarówno na odcinku granicy z obwodem kaliningradzkim (Warmińsko-Mazurski Oddział SG), jak i przy granicznej rzece Bug (Nadbużański Oddział SG)” – poinformowała rzeczniczka Straży Granicznej, por. Anna Michalska. Dodała, że budowa perymetrii powinna się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Przypomnijmy, że pod koniec czerwca br. Straż Graniczna poinformowała, że prace nad budową bariery fizycznej na polsko-białoruskiej granicy dobiegają końca.

Jak informowaliśmy, na początku roku Straż Graniczna informowała, że zakończenie budowy muru na polsko-białoruskiej granicy przewidywane jest na czerwiec 2022 roku.

Przypomnijmy, że w październiku 2021 roku rząd przyjął projekt ustawy ws. budowy zapory na granicy z Białorusią. Zakładał on stworzenie solidnej, wysokiej zapory, wyposażonej m.in. w system monitoringu oraz detekcji ruchu. Skutki finansowe związane z budową bariery oszacowano na 1,615 mld złotych, w tym 1,5 mld na budowę fizycznej bariery oraz 115 mln zł na urządzenia techniczne (perymetria). Ustawa weszła w życie z końcem października ubiegłego roku. Na jej mocy powołano pełnomocnika do spraw budowy zapory oraz zespół do spraw przygotowania realizacji zabezpieczenia granicy państwowej. Budowa ruszyła pod koniec stycznia 2022 roku. Na 187 kilometrach podlaskiego odcinka granicy z Białorusią postawiono barierę fizyczną, na długości 202 km obecnie montowana jest dodatkowa bariera elektroniczna.

Dodajmy, że w połowie czerwca br. na odcinku ochranianym przez placówkę Straży Granicznej Dubicze Cerkiewne zauważono białoruskich żołnierzy, którzy usiłowali zrobić podkop pod barierą.

Interia.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply