Rządowy projekt zakłada stworzenie solidnej, wysokiej zapory, wyposażonej m.in. w system monitoringu oraz detekcji ruchu. Dokument trafi teraz do Sejmu. Skutki finansowe związane z budową bariery oszacowano na 1,615 mld złotych, w tym 1,5 mld na budowę fizycznej bariery oraz 115 mln zł na urządzenia techniczne.

Jak poinformował we wtorek wieczorem szef MSWiA Mariusz Kamiński, Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o budowie zabezpieczenia granicy Polski z Białorusią. Zapowiedział, że projekt, który trafi teraz do Sejmu, zakłada stworzenie solidnej, wysokiej zapory, wyposażonej również w system monitoringu oraz detekcji ruchu.

„Pomimo zapewnienia dodatkowego wsparcia kadrowego dla oddziałów SG, pomocy żołnierzy Sił Zbrojnych RP i Policji oraz zastosowanych tymczasowych instalacji, liczba podejmowanych prób przekroczenia granicy polsko-białoruskiej nie maleje” – zauważył minister w rozmowie z PAP. Zaznaczył, że „w związku z tym należy w trybie pilnym podjąć działania w zakresie budowy solidnej, wysokiej zapory wyposażonej również w system monitoringu oraz detekcji ruchu”. Dodał, że tego rodzaju zabezpieczenie techniczne granicy sprawdziło się już w innych krajach i okazało się skuteczne w walce z nielegalną migracją. „Sprawdzi się i u nas” – podkreślił szef MSWiA.

 

Resort spraw wewnętrznych wyjaśnia, że celem przyjętego projektu ustawy jest określenie zasad realizacji budowy zabezpieczenia granicy, stanowiącej też granicę zewnętrzną Unii Europejskiej. W projekcie „zaproponowano stworzenie mechanizmów, które umożliwią wybudowanie ogrodzenia w możliwie najkrótszym czasie”. Zgodnie z założeniami, ustawa ma wejść w życie dzień po ogłoszeniu, ze względu na wyjątkową pilność realizacji inwestycji.

Formalnym inwestorem budowy bariery wzdłuż granicy państwowej będzie komendant główny Straży Granicznej, który zostanie uprawniony do powołania pełnomocnika w tej sprawie.

“Zgodnie z projektem inwestycja będzie celem publicznym, a inwestorem zostanie Komendant Główny Straży Granicznej. W Ocenie Skutków Regulacji wskazano, że skutki finansowe związane z budową bariery oszacowano na kwotę 1 mld 615 mln złotych. W skład tej kwoty wchodzi 1 mld 500 mln złotych na budowę fizycznej bariery oraz 115 mln zł na urządzenia techniczne (perymetria). Wydatki zostaną pokryte z budżetu państwa w drodze zwiększenia w 2021 r. o 1 mld 115 mln złotych budżetu SG, a także w 2022 r. ze środków Funduszu Wsparcia SG w wysokości 500 mln zł” – podaje serwis Bankier.pl.

Jak pisaliśmy, we wtorek Straż Graniczna zamieściła w sieci kolejne nagranie z granicy polsko-białoruskiej. Według polskich pograniczników, białoruskie służby zwożą na granicę kolejne grupy obcokrajowców, żeby nagrywać filmy z ich udziałem na użytek propagandowy lub przygotowywać się do próby sforsowania granicy.

Przypomnijmy, że Straż Graniczna poinformowała w poniedziałek, że w miniony weekend doszło do dwóch prób siłowego forsowania polsko-białoruskiej granicy przez duże grupy cudzoziemców. Pierwsza grupa liczyła 90 osób, druga – 130. Obie próby udaremniono.

[AKTUALIZACJA 13 X 2021 r.] Dodano akapit dotyczący kosztów budowy bariery według Oceny Skutków Regulacji”. Usunięto zarazem wzmiankę dotyczącą artykułu “DGP” i podanej w nim wysokości środków zabezpieczonych w tegorocznym budżecie na budowę ogrodzenia.

PAP/ bankier.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply