Rządowy projekt zakłada stworzenie solidnej, wysokiej zapory, wyposażonej m.in. w system monitoringu oraz detekcji ruchu. Dokument trafi teraz do Sejmu. Skutki finansowe związane z budową bariery oszacowano na 1,615 mld złotych, w tym 1,5 mld na budowę fizycznej bariery oraz 115 mln zł na urządzenia techniczne.

Jak poinformował we wtorek wieczorem szef MSWiA Mariusz Kamiński, Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o budowie zabezpieczenia granicy Polski z Białorusią. Zapowiedział, że projekt, który trafi teraz do Sejmu, zakłada stworzenie solidnej, wysokiej zapory, wyposażonej również w system monitoringu oraz detekcji ruchu.

„Pomimo zapewnienia dodatkowego wsparcia kadrowego dla oddziałów SG, pomocy żołnierzy Sił Zbrojnych RP i Policji oraz zastosowanych tymczasowych instalacji, liczba podejmowanych prób przekroczenia granicy polsko-białoruskiej nie maleje” – zauważył minister w rozmowie z PAP. Zaznaczył, że „w związku z tym należy w trybie pilnym podjąć działania w zakresie budowy solidnej, wysokiej zapory wyposażonej również w system monitoringu oraz detekcji ruchu”. Dodał, że tego rodzaju zabezpieczenie techniczne granicy sprawdziło się już w innych krajach i okazało się skuteczne w walce z nielegalną migracją. „Sprawdzi się i u nas” – podkreślił szef MSWiA.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
 

Resort spraw wewnętrznych wyjaśnia, że celem przyjętego projektu ustawy jest określenie zasad realizacji budowy zabezpieczenia granicy, stanowiącej też granicę zewnętrzną Unii Europejskiej. W projekcie „zaproponowano stworzenie mechanizmów, które umożliwią wybudowanie ogrodzenia w możliwie najkrótszym czasie”. Zgodnie z założeniami, ustawa ma wejść w życie dzień po ogłoszeniu, ze względu na wyjątkową pilność realizacji inwestycji.

Formalnym inwestorem budowy bariery wzdłuż granicy państwowej będzie komendant główny Straży Granicznej, który zostanie uprawniony do powołania pełnomocnika w tej sprawie.

„Zgodnie z projektem inwestycja będzie celem publicznym, a inwestorem zostanie Komendant Główny Straży Granicznej. W Ocenie Skutków Regulacji wskazano, że skutki finansowe związane z budową bariery oszacowano na kwotę 1 mld 615 mln złotych. W skład tej kwoty wchodzi 1 mld 500 mln złotych na budowę fizycznej bariery oraz 115 mln zł na urządzenia techniczne (perymetria). Wydatki zostaną pokryte z budżetu państwa w drodze zwiększenia w 2021 r. o 1 mld 115 mln złotych budżetu SG, a także w 2022 r. ze środków Funduszu Wsparcia SG w wysokości 500 mln zł” – podaje serwis Bankier.pl.

Jak pisaliśmy, we wtorek Straż Graniczna zamieściła w sieci kolejne nagranie z granicy polsko-białoruskiej. Według polskich pograniczników, białoruskie służby zwożą na granicę kolejne grupy obcokrajowców, żeby nagrywać filmy z ich udziałem na użytek propagandowy lub przygotowywać się do próby sforsowania granicy.

Przypomnijmy, że Straż Graniczna poinformowała w poniedziałek, że w miniony weekend doszło do dwóch prób siłowego forsowania polsko-białoruskiej granicy przez duże grupy cudzoziemców. Pierwsza grupa liczyła 90 osób, druga – 130. Obie próby udaremniono.

[AKTUALIZACJA 13 X 2021 r.] Dodano akapit dotyczący kosztów budowy bariery według Oceny Skutków Regulacji”. Usunięto zarazem wzmiankę dotyczącą artykułu „DGP” i podanej w nim wysokości środków zabezpieczonych w tegorocznym budżecie na budowę ogrodzenia.

PAP/ bankier.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz