Szef Agencji Wywiadu Piotr Krawczyk ustąpił ze stanowiska. Swoja dymisję umotywował względami osobistymi.

Informację o dymisji Krawczyka podał rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. „Szef Agencji Wywiadu Piotr Krawczyk podał się do dymisji, ze względów osobistych. Trwają przewidziane w tej sytuacji procedury” – jego słowa zacytował w czwartek portal rp.pl.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3956.49 PLN    (17.98%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Informację o ustąpienia szefa wywiadu cywilnego podał jeszcze w środę wieczorem „Wprost”. Redakcja ta twierdzi, że Krawczyk nie podjął decyzji o rezygnacji całkowicie samodzielnie, lecz „został poproszony o podanie się do dymisji”. Przyczyną presji na ustąpienie szefa AW miała być sprawa śmierci handlarza bronią i respiratorami Andrzeja I.

Andrzej I. to biznesmen, który w 2020 r. w warunkach epidemii koronawirusa otrzymał od Ministerstwa Zdrowia zamówienie 1214 respiratorów i miliony zaliczki na ten cel. Andrzej I. nie zrealizował zamówienia.

Przeciw biznesmenowi wszczęto postępowanie karne. Jednak według oficjalnych informacji Andrzej I. zmarł 20 czerwca bieżącego roku w Albanii.

Czytaj także: Afera respiratorowa: Ministerstwo zapłaciło firmie handlarza bronią blisko dwa razy więcej niż podawano

Z dokumentów wynika, że łącznie firma E&K Andrzeja I. wystawiła faktury pro forma na 2,2 tys. respiratorów, za które ministerstwo miało zapłacić 81,3 mln euro. „Wyborcza” pisze, że według kursu z 14 kwietnia br. było to 370 mln złotych, przy czym kwota ta przewyższała tę zapisaną w umowie o 120 mln złotych. Ponadto, pierwotnie informowano, że zakup dotyczył 1,2 tys. respiratorów.

rp.pl/kresy.pl

 

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz