Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy umożliwiający szefowi Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu decydowanie o tym, które treści w internecie mają charakter terrorystyczny i można je usunąć. Projekt stanowi dostosowanie się do unijnych przepisów.
Projekt ustawy powstał za sprawą unijnego rozporządzenia zakładającego wprowadzenie we wszystkich państwach UE spójnego mechanizmu, który umożliwi skuteczne usuwanie oraz blokowanie wszelkich treści o charakterze terrorystycznym, zamieszczanych w Internecie. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a nie jak dotychczas sąd.
Szef ABW będzie odpowiedzialny za wykonanie rozporządzenia w zakresie m.in. wydawania nakazów usunięcia zobowiązujących dostawców usług hostingowych do usunięcia treści o charakterze terrorystycznym lub uniemożliwienia dostępu do treści terrorystycznych we wszystkich państwach członkowskich; weryfikowania nakazów usunięcia wydanych przez właściwe organy innych państw UE oraz stwierdzania ewentualnych naruszeń w tym zakresie; przedłużania okresu zachowania treści o charakterze terrorystycznym, które zostały usunięte lub do których dostęp został uniemożliwiony, na skutek wydanego nakazu usunięcia; wydawania decyzji w sprawie dostawców usług hostingowych narażonych na treści o charakterze terrorystycznym oraz nadzoru nad wdrażaniem przez nich środków szczególnych; nakładania kar administracyjnych.
Czytaj: Siemoniak: aresztowano kolejną osobę w związku z próbami aktów dywersji na terytorium Polski
Nowe przepisy będą stosowane do dostawców usług mediów społecznościowych, usług wymiany materiałów wideo, obrazów i plików audio, a także usług wymiany plików i innych usług w chmurze. Chodzi o usługi, które są wykorzystywane do publicznego udostępnienia przechowywanych informacji na bezpośredni wniosek dostawcy treści.
Zgodnie z rozwiązaniami UE za treści o charakterze terrorystycznym, które podlegać będą usunięciu lub blokowaniu, uznane są materiały, które:
- podżegają do popełnienia przestępstwa terrorystycznego;
- nakłaniają osobę lub grupę osób do popełnienia lub przyczynienia się do popełnienia przestępstwa terrorystycznego;
- nakłaniają osobę lub grupę osób do uczestniczenia w działaniach grupy terrorystycznej;
- udzielają instruktażu dotyczącego m.in. wytwarzania lub stosowania materiałów wybuchowych czy broni w celu popełnienia lub przyczynienia się do popełnienia przestępstwa terrorystycznego;
- stwarzają zagrożenie popełnienia takiego przestępstwa.
Podobne regulacje zostały już przyjęte we wszystkich krajach europejskich poza Portugalią i Słowenią. Nowe rozwiązania mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Kresy.pl/gov.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!