Prace nad budową bariery fizycznej na polsko-białoruskiej granicy dobiegają końca – poinformowała w środę Straż Graniczna. Ruszają pracę nad budową bariery elektronicznej. SG opublikowała też nagranie przedstawiające barierę graniczną.

Prace nad budową bariery fizycznej na granicy polsko-białoruskiej dobiegają końca. Już ruszyła instalacja bariery elektronicznej. W barierze fizycznej są 24 przejścia dla dużych zwierząt i 140 tys. otworów dla małych zwierząt oraz przepusty na istniejących ciekach wodnych – przekazała Straż Graniczna w środowym komunikacie.

Jak informowaliśmy, na początku roku Straż Graniczna informowała, że zakończenie budowy muru na polsko-białoruskiej granicy przewidywane jest na czerwiec 2022 roku.

Przypomnijmy, że w październiku 2021 roku rząd przyjął projekt ustawy ws. budowy zapory na granicy z Białorusią. Zakładał on stworzenie solidnej, wysokiej zapory, wyposażonej m.in. w system monitoringu oraz detekcji ruchu. Skutki finansowe związane z budową bariery oszacowano na 1,615 mld złotych, w tym 1,5 mld na budowę fizycznej bariery oraz 115 mln zł na urządzenia techniczne (perymetria). Ustawa weszła w życie z końcem października ubiegłego roku. Na jej mocy powołano pełnomocnika do spraw budowy zapory oraz zespół do spraw przygotowania realizacji zabezpieczenia granicy państwowej.

W połowie czerwca na odcinku ochranianym przez placówkę Straży Granicznej Dubicze Cerkiewne zauważono białoruskich żołnierzy, którzy usiłowali zrobić podkop pod barierą.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply