W niedzielę na terytorium Polski usiłowało nielegalnie przedostać się z Białorusi 21 cudzoziemców. Na odcinku ochranianym przez placówkę Straży Granicznej Dubicze Cerkiewne zauważono białoruskich żołnierzy, którzy usiłowali zrobić podkop pod barierą.

W dn. 19.06 na terytorium Polski próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi 21 os.- m.in. ob. Maroka, Senegalu i Indii. Zdarzenia miały miejsce na odcinkach #PSGNarewka #PSGCzeremcha. Na odcinku #PSGDubiczeCerkiewne polskie patrole zauważyły 6 żołnierzy białoruskich, którzy próbowali zrobić podkop pod barierą – przekazała Straż graniczna w poniedziałek. Do wpisu dodano zdjęcie przedstawiające wykopany przez Białorusinów dół.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

375.18 PLN    (1.7%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Straż Graniczna poinformowała 12 czerwca o odebraniu pierwszych odcinków bariery na granicy Polski i Białorusi. W ubiegłym tygodniu podano, że gotowe jest prawie 150 km zapory granicznej.

Jak pisaliśmy, na początku roku Straż Graniczna informowała, że zakończenie budowy muru na polsko-białoruskiej granicy przewidywane jest na czerwiec 2022 roku.

Przypomnijmy, że w październiku 2021 roku rząd przyjął projekt ustawy ws. budowy zapory na granicy z Białorusią. Zakładał on stworzenie solidnej, wysokiej zapory, wyposażonej m.in. w system monitoringu oraz detekcji ruchu. Skutki finansowe związane z budową bariery oszacowano na 1,615 mld złotych, w tym 1,5 mld na budowę fizycznej bariery oraz 115 mln zł na urządzenia techniczne (perymetria). Ustawa weszła w życie z końcem października ubiegłego roku. Na jej mocy powołano pełnomocnika do spraw budowy zapory oraz zespół do spraw przygotowania realizacji zabezpieczenia granicy państwowej.

Przeczytaj: Kaczyński: Podjęliśmy decyzję o budowie trwałej zapory wzdłuż granicy polsko-białoruskiej

Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz