Litwa wysłała na Ukrainę partię haubic 105-mm w ramach pakietu pomocowego – poinformowało w środę ministerstwo obrony Litwy.

Jak poinformowało w środę ministerstwo obrony Litwy na Twitterze, Litwa wysłała na Ukrainę partię haubic 105-mm w ramach pakietu pomocowego.

„Litwa kontynuuje wsparcie materialne dla ukraińskich sił zbrojnych. Nasze haubice 105 mm są w drodze na Ukrainę” – czytamy w tweecie.

Litewskie ministerstwo obrony dodało, że Ukraina potrzebuje „nieprzerwanych dostaw broni”.

„Nie możemy robić przerw” – czytamy w tweecie.

W tym samym czasie Norwegia poinformowała o przekazaniu Ukrainie rakiet Hellfire. Darowizna obejmuje około 160 pocisków, wyrzutni i jednostek naprowadzających. Na Ukrainę trafi także sprzęt noktowizyjny pochodzący z zapasów Sił Zbrojnych Norwegii.

Darowizna została ogłoszona przez norweskiego ministra obrony Bjørna Arilda Grama podczas spotkania z ministrami obrony z około 40 krajów w Niemczech.

“To broń, o którą prosiła Ukraina i która przyda się w ich walce z rosyjskimi siłami inwazyjnymi. Pocisk jest łatwy w obsłudze i może być używany zarówno przeciwko celom lądowym jak i morskim – poinformował minister obrony Bjørn Arild Gram.

Przypomnijmy, Departament Obrony USA ogłosił w czwartek listę pomocy militarnej dla Ukrainy. Według szefa departamentu obrony USA Lloyda Austinta koszt tego pakietu pomocy wynosi 675 milionów dolarów.

W skład pomocy wchodzi:

Dodatkowa amunicja do rakietowych systemów artyleryjskich wysokiej mobilności (HIMARS), cztery haubice 105 mm i 36 000 pocisków artyleryjskich 105 mm, dodatkowe pociski High-Speed ​​Anti-Radiation Missile (HARM), 100 opancerzonych wielozadaniowych pojazdów kołowych o dużej mobilności (HMMWV), 1,5 miliona sztuk amunicji do broni strzeleckiej, ponad 5000 systemów przeciwpancernych, 1000 sztuk zdalnie sterowanych min przeciwpancernych 155 mm (RAAM), dodatkowe granatniki i broń strzelecka, 50 opancerzonych pojazdów medycznych, noktowizory i inny sprzęt polowy.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply