Budowa fabryki Bayraktarów na Ukrainie zakończy się w ciągu dwóch lat

Turecka firma zbrojeniowa Baykar planuje zakończyć budowę swojego zakładu produkcyjnego na Ukrainie za dwa lata, poinformował w czwartek jej dyrektor generalny – przekazała agencja prasowa Reuters.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, Turecka firma zbrojeniowa Baykar planuje zakończyć budowę swojego zakładu produkcyjnego na Ukrainie za dwa lata, poinformował w czwartek jej dyrektor generalny.

W ramach umowy między Turcją a Ukrainą, podpisanej tuż przed rosyjską inwazją 24 lutego, Baykar zgodził się na budowę drugiego zakładu produkcyjnego na Ukrainie.

Dyrektor generalny Haluk Bayraktar powiedział Reuterowi w czwartek, że plany posuwają się naprzód pomimo pewnych przeszkód stworzonych przez rosyjską inwazję. „Nasz plan idzie naprzód”, powiedział dyrektor naczelny na uboczu targów obrony SAHA w Stambule.

“W tej chwili mamy projekt architektoniczny. Faza szczegółowego projektowania jest zakończona. I faktycznie ruszymy z budową… w ciągu dwóch lat chcielibyśmy ją dokończyć”.

Wcześniej ambasador Ukrainy w Turcji Wasyl Bodnar oświadczył w rozmowie z portalem RBK-Ukraina: “Drony Bayraktar odgrywają bardzo ważną rolę i stały się legendarnym symbolem naszego oporu. (…) Szef firmy Baykar utworzył na Ukrainie filię tego przedsiębiorstwa, a spółka-córka została już właścicielem działki, na której powstanie zakład. Opracowano też dokumentację projektową fabryki. Ta koncepcja zostanie zrealizowana do końca, ponieważ wybudowanie zakładu na Ukrainie było niemalże osobistym zobowiązaniem kierownictwa Baykara”.

Podkreślił, że przedsięwzięcie opiera się nie tylko na celach politycznych, lecz także praktycznych, ponieważ wiele komponentów wykorzystywanych do produkcji dronów jest pochodzenia ukraińskiego. “Mowa o silnikach i innych częściach zamiennych, kołach” –  powiedział.

Przypomnijmy, że w lutym br. Ukraina i Turcja podpisały ramowe porozumienie o współpracy w obszarze wysokich technologii wojskowych. Podkreślano wówczas, możliwe będzie zbudowanie na Ukrainie zakładów produkujących drony Bayraktar.

Porozumienie, obejmujące technologie lotnicze i kosmiczne, podpisali w imieniu swoich rządów minister obrony Ukrainy, Ołeksij Reznikow oraz minister przemysłu i technologii Turcji, Mustafa Warank.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply