Ramowe porozumienie ukraińsko-tureckie o współpracy w obszarze wysokich technologii wojskowych lotniczych i kosmicznych otwiera drogę do budowy na Ukrainie zakładu i centrum serwisowego tureckich dronów Bayraktar.

Jak pisaliśmy, w czwartek podczas wizyty na Ukrainie prezydenta Turcji oba kraje podpisały porozumienie o utworzeniu strefy wolnego handlu. Wcześniej premier Ukrainy Denys Szmyhal zapowiedział, że Ukraina i Turcja podpiszą 12 umów międzyrządowych, które przeniosą oba kraje na nowy poziom współpracy zarówno w gospodarce, jak i w sferze wysokich technologii.

Ukraińskie media podają, że Ukraina i Turcja podpisały ramowe porozumienie o współpracy w obszarze wysokich technologii wojskowych. Dzięki niemu, możliwe będzie zbudowanie na Ukrainie zakładów produkujących drony Bayraktar.

Porozumienie, obejmujące technologie lotnicze i kosmiczne, podpisali w imieniu swoich rządów minister obrony Ukrainy, Ołeksij Reznikow oraz minister przemysłu i technologii Turcji, Mustafa Warank.

Portal „Defense Express” zaznacza, że podpisanie dokumentu otwiera drogę do realizacji na Ukrainie projektu budowy zakładu i centrum serwisowego, w którym ma odbywać się produkcja i serwis bezzałogowców latających rodziny Bayraktar.

Treść umowy przewiduje przede wszystkim korzyści w zakresie bezcłowego importu komponentów do budowy tureckich dronów. Koncern Baykar Defence ma założyć spółkę zależną, która bezpośrednio zrealizuje projekt budowy fabryki dronów i centrum serwisowego. Tureccy inwestorzy projektu będą przez 10 lat zwolnieni z płacenia na Ukrainie podatku dochodowego. Strona ukraińska gwarantuje nienaruszalność inwestycji, określa poziom odpowiedzialności urzędników, mogących zaszkodzić inwestycji.

Podano też, że zgodnie z umowę, Turcy mogą otrzymać działkę pod budowę nieodpłatnie od ministerstwa obrony Ukrainy, na 49 lat. Wcześniej jednak informowano, że Baykar Defence kupił już grunt za własne pieniądze.

Ponadto, Siły Zbrojne Ukrainy chcą zakupić dodatkowe drony rozpoznawczo-uderzeniowe Bayraktar TB2. „Defense Express” podał, że obecnie Ukraina posiada 12 maszyn tego typu.

Przeczytaj: Ukraińska armia planuje zwiększenie liczby dronów Bayraktar TB2

Przypomnijmy, że w listopadzie ubiegłego roku szef tureckiego koncernu Baykar zapowiedział, że budowa na Ukrainie centrum szkoleniowego dronów Bayraktar TB2 i zakładu produkującego te maszyny będą realizowane ze środków tureckich. Ukraina jest jednym z głównych, poza Turcją, użytkowników tych bezzałogowców, co nie podoba się Rosji. Ponadto, we wrześniu 2021 r. turecki Baykar i ukraińska Motor Sicz podpisały umowę ws. współpracy. Chodzi o drony rozpoznawczo-uderzeniowe Akinci. Co więcej, Turcy oferują Ukrainie artyleryjskie zestawy przeciwlotnicze Korkut.

Przeczytaj: MIUS – turecki myśliwiec bezzałogowy z ukraińskim silnikiem [+FOTO]

Jak informowaliśmy, szef resortu obrony Mariusz Błaszczak poinformował pod koniec maja 2021 roku o podpisaniu umowy na zakup 24 tureckich dronów Bayraktar TB2. Zamówienie przewiduje dostawy dronów wraz z uzbrojeniem. Do końca 2024 roku zrealizowana zostanie całość zamówienia. Pierwsza partia trafi do Polski do końca 2022 roku. Jeden zestaw (6 statków) będzie kosztował 67 mln dolarów.

112.ua / defence-ua.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply