Rosja próbuje wpłynąć na Turcję, żeby przestała dostarczać Ukrainie drony uderzeniowe Bayraktar TB2, sugerując, że może to negatywnie wpłynąć na rosyjsko-turecką współpracę wojskowo-techniczną. Turcja najwyraźniej nie zamierza się tym jednak przejmować.

W środę rosyjski wicepremier Jurij Borisow powiedział, że Rosja dokładnie przyjrzy się perspektywie wojskowo-technicznej współpracy z Turcją, jeśli Ankara będzie dalej dostarczać Ukrainie drony uderzeniowe Bayraktar TB2.

Borysow zapytany przez dziennikarzy, czy Rosja zawiesiłaby współpracę wojskowo-techniczną z Turcją, gdyby kraj ten dalej zaopatrywał Ukrainę w drony, odpowiedział: „Będziemy konkretnie przyglądać się konkretnemu przypadkowi”. Nie sprecyzował jednak, jak mogłaby wyglądać reakcja ze strony Moskwy.

To niepierwszy taki głos ze strony Rosji. Jak pisaliśmy, niedawno po raz pierwszy ukraiński dron rozpoznawczo-uderzeniowy produkcji, tureckiej Bayraktar TB2, odbył lot w rejonie Donbasu. Moskwa wyraziła w związku z tym niezadowolenie i pośrednio wezwała Turcję, by przestała sprzedawać drony bojowe Ukrainie. Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow przestrzegł Turcję przed sprzedawaniem dronów uderzeniowych ukraińskiej armii.

„Wszystkim odpowiedzialnym krajom, z jakimi się komunikujemy (a Turcja jest jednym z nich), zalecamy przeanalizowanie sytuacji, wieczne bojowe oświadczenia <<kijowskiego reżimu>>. Przestrzegamy je, żeby nie podgrzewały tych militarystycznych nastrojów” – powiedział Ławrow. Ukraińskie i rosyjskie media twierdzą, że wypowiedź pod adresem Turcji dotyczyła dronów Bayraktar TB2. Potem wypowiedział się na ten temat wiceszef rosyjskiej dyplomacji, Siergiej Riabkow. „Oczywiście, nie ma się z czego cieszyć, biorąc pod uwagę, że tureckie drony, pojawiają się gdzieś w Donbasie” – powiedział. Zaznaczył, że eksportowanie przez Turcję do różnych krajów broni i sprzętu wojskowego to „poważna sprawa”.

Turcja najwyraźniej się tym nie przejęła, gdyż już parę dni później gazeta „Turkiye” napisała, że Turcy są gotowi sprzedawać swoje bezzałogowce wszystkim krajom. Zaznaczono przy tym, że w opinii Ankary tureckie drony nie są skierowane przeciwko Rosji czy jakiemukolwiek innemu krajowi w szczególności. Dodajmy, że w Turcji produkowana jest już kolejna parta bezzałogowców uderzeniowych dla Ukrainy, które mają być przeznaczone do obrony wybrzeża i operowania w rejonie Morza Czarnego i Morza Azowskiego.

Jednocześnie, sygnałem potwierdzającym niezadowolenie ze strony Rosjan może być fakt, iż siły rosyjskiego Zachodniego Okręgu Wojskowego zaczęły być wyposażane w nowe rakietowe systemy obrony powietrznej krótkiego zasięgu Tor-M2, przeznaczone do niszczenia m.in. rakiet manewrujących i dronów.

We wtorek na antenie jedne z tureckich stacji telewizyjnych, szef MSZ Turcji Mevlut Cavusoglu powiedział, że Turcja sprzedaje drony Ukraińcom i będzie je sprzedawać komu tylko chce, skoro Rosja sprzedaje broń Armenii czy Syrii.

– Tak, to prawda [że Turcja sprzedaje Ukrainie drony bojowe – red.]. Sprzedajemy, gdy są kraje, które chcą je od nas kupić. Tureckie produkty obronne mają zalety. Nie stawiamy żadnych warunków wstępnych. Nabywcy mogą je sprzedawać albo używać w krajach trzecich. Jesteśmy też konkurencyjni pod względem ceny i jakości. Rosja, jeśli chce, może dawać [drony/broń – red.] Armenii. Już zresztą dała je reżimowi [tj. Syrii – red.], który użył ich przeciwko nam. Jeśli Rosjanie tego potrzebują, to możemy usiąść z nimi i negocjować [w sprawie sprzedaży dronów – red.], skoro kupiliśmy od nich rakiety S-400 – powiedział Cavusoglu .

W marcu br. ukraińskie drony Bayraktar TB2 przez kilka dni wykonywały zadania nad Kosą Tendrowską, ukraińską wyspą na Morzu Czarnym, gdzie znajduje się poligon Marynarki Wojennej Ukrainy.

Zobacz: Ukraińscy producenci dronów PD-2 testują nowy system sterowania „taktyczno-strategicznego” zasięgu [+FOTO]

Czytaj także: Ukraińskie media: Turcy podwoili zasięg sterowania dronami Bayraktar TB2

TASS / defence-ua.com / Twitter / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply