Putin i Łukaszenko spotkali się na Kremlu

W czwartek wieczorem na Kremlu zakończyły się rozmowy prezydentów Rosji i Białorusi. Z pierwszych doniesień nie wynika, by Putin i Łukaszenko podjęli “przełomowe” decyzje, które wcześniej zapowiadał białoruski przywódca.

Jak powiedział agencji RIA Nowosti rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, w czwartek w Moskwie zakończyły się trwające około czterech godzin rozmowy Władimira Putina i Aleksandra Łukaszenki.

Według Pieskowa szefowie obu państw rozmawiali o dwustronnej współpracy gospodarczej, głównie o przemysłowej kooperacji, współpracy w dziedzinie energetyki i medycyny oraz o współdziałaniu w obszarach zaawansowanych technologii.

“Ponadto podsumowaliśmy prace, które zostały wykonane w minionym okresie na szczeblu rządowym po linii wyspecjalizowanych resortów” – dodał Pieskow. Jak mówił, w trakcie rozmowy Władimir Putin konsultował się z premierem Miszustinem i innymi członkami rządu.

Na początku rozmów, w części dostępnej dla dziennikarzy, Aleksandr Łukaszenko powiedział, że Białoruś i Rosja poczyniły poważne postępy w kwestii uzgodnienia programów związkowych. Według niego uzgodniono już “26 czy 27” tzw. map drogowych integracji. “Zostało niewiele, 2-3 bardzo poważne programy o charakterze gospodarczym, w tym podatki” – mówił Łukaszenko. Zaznaczył też, że są sprawy, które należy wzmocnić, takie jak bezpieczeństwo i obrona Państwa Związkowego.

Łukaszenko przypomniał, że latem br. w obwodzie moskiewskim odbędzie się Forum Regionów Białorusi i Rosji, a potem oczekuje się decyzji o jesiennym posiedzeniu Rady Najwyższej Państwowej Związku Białorusi i Rosji.

Władimir Putin również zauważył, że zespoły z obu państw nadal pracują nad udoskonalaniem ram regulacyjnych dotyczących budowy państwa związkowego. “Owszem, jest jeszcze wiele do zrobienia, ale mimo wszystko wiele zostało zrobione, zwłaszcza w sferze społecznej” – uznał Putin. “Jest też coś, co musimy jeszcze uzgodnić, skoordynować nasze stanowiska. Ogólnie rzecz biorąc, praca idzie dobrze, nasze zespoły pracują bardzo efektywnie we wszystkich obszarach” – oceniał rosyjski prezydent.

CZYTAJ TAKŻE: Putin wystąpił z orędziem w socjalnym tonie

Kresy.pl / ria.ru / tut.by / kremlin.ru

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply