Ambasador Gruzji na Ukrainie Teimuraz Szaraszenidze po dłuższej przerwie wrócił do Kijowa – poinformowała w czwartek agencja prasowa Unian.

Jak poinformowała agencja prasowa Unian, ambasador Gruzji na Ukrainie Teimuraz Szaraszenidze po dłuższej przerwie wrócił do Kijowa

Posunięcie to było wynikiem porozumień zawartych w rozmowie telefonicznej między prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim a jego gruzińskim odpowiednikiem Salomem Zurabiszwilim 15 kwietnia 2021 roku – poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy.

21 kwietnia wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Wasyl Bodnar spotkał się z ambasadorem Gruzji, podczas którego strony podkreśliły potrzebę zintensyfikowania dalszego rozwoju stosunków ukraińsko-gruzińskich, interakcji w wymiarze dwustronnym i wielostronnym w celu wzmocnienia bezpieczeństwa w regionie.

Bodnar szczegółowo mówił o eskalacji stanu bezpieczeństwa we wschodniej Ukrainie, a także w regionie azowsko-czarnomorskim, wynikającej z prowokacyjnych i destabilizujących działań Rosji. Zwrócił uwagę na niechęć Rosji do zawieszenia broni, czynne gromadzenie wojsk w pobliżu granicy ukraińskiej i na „czasowo okupowanym Krymie”.

Zobacz też: Gruzja może wznowić produkcję Su-25

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Z kolei Szaraszenidze wyraził solidarność z Ukrainą, potwierdzając niezmienność poparcia Gruzji dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w jej granicach uznanych na arenie międzynarodowej.

Urzędnicy omówili harmonogram kontaktów na najwyższym i wysokim szczeblu jeszcze w tym roku.

W maju 2020 roku, po mianowaniu byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego na przewodniczącego Komitetu Wykonawczego ds. Reform w rządzie Ukrainy, władze gruzińskie postanowiły odwołać ambasadora.

Zobacz też: Gruzja: pierwszy lot zmodernizowanego Su-25 [+VIDEO]

Kresy.pl/Unian

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz