Propagowanie banderyzmu w Polsce będzie legalne? [+VIDEO]

Na kanale naszego portalu pojawił się kolejny film. Tym razem redaktor Mateusz Pławski rozmawiał z Tomaszem Rolą, Markiem Trojanem i Krzysztofem Janigą o odmowie wszczęcia sprawy przeciwko osobie propagującej banderowską symbolikę przez Prokuraturę Rejonową Warszawa-Praga Północ.

Zachęcamy do obejrzenia kolejnego filmu na kanale KresyTV. Tym razem redaktor Mateusz Pławski rozmawiał z Tomaszem Rolą, Markiem Trojanem i Krzysztofem Janigą o odmowie wszczęcia sprawy przeciwko osobie propagującej banderowską symbolikę przez Prokuraturę Rejonową Warszawa-Praga Północ.

Jak informowaliśmy na naszym portalu, Prokuratura Rejonowa Warszawa-Praga Północ odmówiła wszczęcia sprawy przeciwko osobie propagującej banderowską symbolikę. Zdaniem prokuratora Macieja Młynarczyka, Rzeczpospolita nie może ścigać za propagowanie postaci Stepana Bandery, gdyż poza działalnością terrorystyczną zajmował się on również: „pracą organizacyjną, działalnością społeczną, w tym sportową, a także propagandą, również w zakresie dozwolonym przez prawo”. Propagowania symboliki OUN nie można ścigać, gdyż organizacja ta „nie spełnia wszystkich kryteriów” definicji faszyzmu i totalitaryzmu. W lutym 2018 roku prezydent Andrzej Duda zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego zapisy ustawy o IPN umożliwiające penalizację kłamstwa wołyńskiego i propagowania banderyzmu w Polsce. W styczniu 2019 roku Trybunał przychylił się do zdania prezydenta.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

731 PLN    (3.32%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Zachęcamy do subskrybowania naszego kanału, a także do oceniania i udostępniania naszych produkcji.

Kresy.pl

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Czeslaw
  Czeslaw :

  Nam trzeba wpierw własnych pamięć czcić, nie zaś na ołtarzach sławić tych, którzy święcili narzędzia zbrodni, by nimi zabijali nasze siostry, braci i dzieci.” –
  kardynał Stefan Wyszyński
  25 Lutego 2010 Parlament europejski rezolucja potepia decyzje Juszczenki o mianowaniu Bandery i Szuchewycza bohaterami ukrainy – czyli cala unia
  „Polska nie prowadzi przeciwko Ukraińcom polityki prześladowań i gwałtów” – tak brzmiał fragment uchwały Ligi Narodów z 1932 r. w sprawie skargi na pacyfikację południowo-wschodnich województw II Rzeczpospolitej.

 2. accuface
  accuface :

  Kiedyś w latach 90, oglądałem pewien kabaret. Swoją drogą poziom tamtejszych kabaretów był o wiele wyższy niż to co serwowane jest dzisiaj, mam wrażenie że w ogóle nie ma scenariuszy i oglądamy pełną improwizację, no dobra nie ważne. Dobra więc skecz o którym chcę powiedzieć był o ludziach pokrzywdzonych, akcja miała miejsce w studio, była Pani dziennikarz i jej goście. Ku zaskoczeniu Pani dziennikarz do jej studio przyszli Hitler i Stalin. Pani dziennikarz początkowo zaskoczona, pyta : „Jak to Wy jesteście pokrzywdzeni? Przecież jesteście największymi zbrodniarzami.”. Na to Hitler jej odpowiada że wszyscy widzą w nim tylko te obozy koncentracyjne a mało kto wie jakie wspaniałe ciasta piecze. W podobnym tonie wypowiedział się Stalin, chwaląc się tym że umie świetnie jeździć na łyżwach. Nie śmieszne jest to że to co było żartem 25 lat temu, dzisiaj dzieje się na poważnie. Argumentacja prokuratora to kpiny. W odpowiedzi powinno powstać ministerstwo głupich kroków które takich ludzi jak Pan prokurator, wysyła na Kanczatke.

 3. jaro7
  jaro7 :

  Uzasadnienie prok.Młynarczyka jest tak kuriozalne że szkoda tych bzdetów komentować.Jeszcze chwila a dojdzie do wniosku że bandera kochał Polaków i był przeciwny rzeziom,a paradował w mundurze niemieckim bo był agentem .Ale co do sprawy to trzeba sie odwołać i ponownie wnieść oskarżenie ,z zastrzeżeniem wyłączenia ze sprawy tegoż prokuratora.