Trybunał Konstytucyjny uchylił w czwartek przepisy nowelizacji ustawy o IPN wprowadzające kary za zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Według TK przepisy te były niezgodne z konstytucją poprzez swoją „nieprecyzyjność”. – podaje radio RMF FM.

Nowelizację ustawy o IPN zaskarżył do TK prezydent Andrzej Duda. Skarga prezydenta dotyczyła przepisów o penalizacji przypisywania Polsce i Narodowi Polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie III Rzeszy oraz przepisów nakładających kary za tzw. kłamstwo wołyńskie – zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów. Prezydent argumentował, że sformułowania „ukraińscy nacjonaliści” oraz „Małopolska Wschodnia” są nieprecyzyjne. Trybunał zajął się dzisiaj tylko przepisami o zaprzeczaniu zbrodniom ukraińskich nacjonalistów, ponieważ pozostałe zaskarżone przepisy zostały uchylone przez Sejm podczas ekspresowej nowelizacji w czerwcu ub.roku po protestach m.in. USA i Izraela.

PRZECZYTAJ: Ks. Isakowicz-Zaleski: prezydent jest niereformowalnym naśladowcą mitu Giedroycia i cofa się pod ukraińską presją

Trybunał stwierdza, że tworząc zakwestionowane przepisy ustawodawca posłużył się zwrotami o nieokreślonym desygnacie. Ich znaczenia ani nie zostały sformułowane w ustawie, ani nie można ich zrekonstruować w sposób niebudzący wątpliwości w oparciu o konotacje występujące w języku powszechnym – cytuje RMF FM słowa sędziego TK Andrzeja Zielonackiego ogłaszającego uzasadnienie wyroku. Zdaniem TK ustawa o IPN nie precyzuje, kim są „ukraińscy nacjonaliści” – ukraińskimi ugrupowaniami zbrojnymi i strukturami politycznymi czy każdym, kto utożsamiał się z ideami ukraińskiego ruchu narodowego. Jak pisze RMF FM, za pojęcie niedookreślone, niezgodne z zasadą określoności przepisów prawa, uznano również „Małopolskę Wschodnią”.

Jak podała Polska Agencja Prasowa, sprawę rozpatrywało pięciu sędziów – Julia Przyłębska, Andrzej Zielonacki, Grzegorz Jędrejek, Zbigniew Jędrzejewski i Michał Warciński.

Warto zauważyć, że zarówno prezydent Duda zaskarżając nowelizację, jak i TK przyznając mu rację, wskazywał tylko na pojęcie „Małopolski Wschodniej”, które było kwestionowane przez stronę ukraińską jako „rewizjonistyczne”. Nie wskazywano natomiast na niedookreśloność pojęcia „Wołyń”, które na Ukrainie nie budzi kontrowersji i przez stronę ukraińską nie zostało oprotestowane. Świadczy to o tym, że zaskarżając i uchylając nowelizację kierowano się głównie argumentami płynącymi ze strony ukraińskiej.

PRZECZYTAJ: Ambasada Ukrainy: zmiany w ustawie o IPN nie spełniają naszych oczekiwań, liczymy na orzeczenie TK

Kresy.pl / rmf24.pl / PAP

21 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. banderapadlina
  banderapadlina :

  Widać jakich mamy śmieciarzy polskojęzycznych meneli począwszy od urzędów skończywszy na maliniaku te ścierwa upadlają naród polski jeszcze gorzej jak za komuny dla nich polskość to nienormalność jak powiedział ryży folksdojcz do póki będą rządzić szumowiny POPIS nasz kraj będzie pośmiewiskiem na arenie światowej

 2. jwu
  jwu :

  No to Wiatrowycz odpija szampana.A wybiegając w przyszłość nie zdziwmy się, jeżeli rozdział poświęcony ludobójstwu na kresach wschodnich IIRP ,zniknie z książek do nauki historii w Polsce.Zniknie ,bo godzi we wrażliwość banderowców z za rzeki.Którzy na rzeźnikach budują swoją tożsamość.Jednocześnie zaczynam obawiać się kar,które będą stosowane wobec Polaków ,jeżeli któryś z nich zwróci uwagę dla Ukraińca (w Polsce) obnoszącego się z symboliką banderowską i nazwie go banderowcem ? A tak na marginesie ,kiedy obserwuję wszystkie potknięcia partii rządzącej ,odnoszę wrażenie ,że albo są tak pewni siebie przed wyborami,lub chcą (celowo)pozbawić się władzy?

 3. Wolyn1943
  Wolyn1943 :

  Zadziwiająco szybko zareagował prezydent Poroszenko, który już zdążył podziękować prez. Dudzie i Trybunałowi za decyzję. O ile podziękowań od Ukraińców A. Duda mógł się spodziewać, o tyle na wyrazy wdzięczności ofiar ukraińskiego bestialstwa i Ich rodzin, prezydent liczyć już nie powinien. Ci, podziękują mu przy urnie wyborczej!

 4. uvara
  uvara :

  Ukraińscy politycy, łącznie z ich mediami rzucili się na ten news jak Teksio na szynkę, widać że traktują to jako wielki triumf i dziejową sprawiedliwość a dla nas to po prostu kolejna upokarzająca nauczka, że to co Pan zza Wielkiej Wody powie, to Polak ze spuszczona głową pokornie wykona.

 5. Kojoto
  Kojoto :

  Czy Polacy zagłosują wreszcie na Polską reprezentację? Czy będzie wciąż wybór między sprzedawczykami z SLD-PiS-PO i ich pochodnych, albo pajacami pokroju Kukiza, który wypłynął na tym, że był znany. Podejrzewam, że więcej głosów na prezydenta dostała by
  znana ongiś wśród diskomułów Doda, niż np profesor Jacek Bartyzel… tragedia.

 6. vader213
  vader213 :

  to co się stało jest dnem ścieku polonofobii, mam nadzieje, że w niedalekiej przyszłości neonazistowscy banderowcy z dudą na czele i nie tylko za swoją ślepą nienawiść do Narodu Polskiego zapłacą podobnie jak Czauszesku w 1989 w Rumunii a historia ich wypluje na bruk

 7. Gaetano
  Gaetano :

  Cała ta bandyterka z teka w togach, niczym się nie różni od skrajnie antypolskich chłystków z szerokiego popisu; kontynuują dzieło zniszczenia i upodlenia narodu, depczą pamięć o bestialsko mordowanych Polakach mając gdzieś nielicznych ocalałych. Naiwniaczki z tych frakcji, a przede wszystkim otumaniony ciemny lud pewnie myśleli, że pod dowództwem niejakiej przybłędskiej będzie inaczej. Kolejny wielki dzień hańby. Na pohybel wam, ścierwa.

  • jwu
   jwu :

   @Gaetano Wczoraj jedna z wielkich tv (nie państwowa) w Polsce wspomniała o tym .Z tym,że nie podała tego w formie oburzenia ,tylko triumfu sprawiedliwości.Bo przecież oskarżanie kogoś o negowanie ludobójstwa na kresach II RP i za propagowanie symboliki banderowskiej w Polsce, jest skurw…ństwem i wielką niesprawiedliwością.Obawiam się ,że ten wyrok ,będzie pierwszym krokiem do legalizacji pomników banderowskich w Polsce ? A następnie do odbudowy tych zburzonych.

 8. voy
  voy :

  Określanie obecnego gremium pod przewodnictwem niejakiej mgr Przyłębskiej mianem Trybunału Konstytucyjnego jest duzym nadużyciem, dlatego też wszystkie orzeczenia przez nie wydawane są skażone raz brakiem kompetnecji dwa służalczoscią wobec decydentów którzy tych ludzi na tych stanowiskach „postawili”. Oczywiście boli fakt, że w wolnym kraju podejmowane są tak haniebne decyzje. Ukraina jest państwem, w którym propaguje się i nagradza zbrodnie ludobójstwa dokonanych głównie na Polakach. W tym świetle aprobata czy brak zdecydowanego sprzeciwu i napiętnowania przez organa państwa polskiego w kazdy dostępny sposób tego typu działań Ukrainy, stawia Polskę w szerugu państw wasalnych które nie potrafi upomniec się o swój honor godność, pamięć i cześc dla własnych obywateli którzy ne szczędzili trudu a nieraz krwi aby Polska była krajem wolnym dumnym i niepodległym. Państwo które nie dba o własnych obywateli i historię nie załuguje aby istnieć i żadne względy koniunkturalne nie mogą podwazyć tej prostej zasady. Na koniec uważam że kazdy z nas powinien przed zbliżającymi się wyborami pytać kandydatów o jedno: o ich stosunek do zbrodni ludobójstwa dokonanych na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej i na tej podstwaie udzielać mu lub nie swojego poparcia (dopiero potem gospodarka i wszystko inne)