Facebook usunął setki stron, grup i kont powiązanych z Rosją – poinformował w czwartek szef polityki bezpieczeństwa Facebooka Nathaniel Gleicher. Usunięte profile miały wykazywać „skoordynowane nieautentyczne zachowania” w mediach społecznościowych i wprowadzać w błąd co do swojej tożsamości.

Jak wynika z oświadczenia Facebooka, usunięte profile tworzyły dwie sieci. Większa z sieci składała się z 364 stron i kont, które pochodziły z Rosji, a angażowały się w „nieautentyczne zachowanie” dotyczące takich rejonów jak kraje bałtyckie, Środkowa Azja, Kaukaz oraz Europa Środkowa i Wschodnia.

Administratorzy stron i właściciele kont przedstawiali się przede wszystkim jako niezależne strony newsowe lub strony z informacjami na tematy takie jak pogoda, podróże, sport, ekonomia lub politycy w Rumunii, na Łotwie, w Estonii, na Litwie, w Armenii, Azerbejdżanie, Gruzji, Tadżykistanie, Uzbekistanie, Kazachstanie, Mołdawii, Rosji i Kirgistanie. Pomimo podawania fałszywej tożsamości, stwierdziliśmy, że te strony i konta były powiązane z pracownikami Sputnika, agencji informacyjnej z siedzibą w Moskwie, i że niektóre strony często zamieszczały wiadomości na takie tematy jak nastroje antynatowskie, ruchy protestu czy walka z korupcją. – napisał Gleicher o pierwszej z sieci. Wszystkie usunięte profile z tej grupy występowały na Facebooku.

Druga z sieci wykazujących „skoordynowane nieautentyczne zachowanie” została zlikwidowana po otrzymaniu „wstępnej wskazówki” od amerykańskich organów ścigania – poinformował szef polityki bezpieczeństwa Facebooka. Sieć również pochodziła z Rosji, a zajmowała się tematami ukraińskimi.

Osoby stojące za tymi kontami przedstawiały siebie przede wszystkim jako Ukraińców i działały na różnych fałszywych kontach, udostępniając lokalne ukraińskie wiadomości na różne tematy, takie jak pogoda, protesty, NATO i warunki zdrowotne w szkołach. – oświadczył Gleicher. Facebook stwierdził, że działanie tej sieci przypominało „aktywność ulokowaną w Rosji” związaną z zeszłorocznymi wyborami do Kongresu USA. W tej sieci zlikwidowano 107 stron, grup i kont na Facebooku oraz 41 kont na Instagramie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Facebook zablokował konto syna Netanjahu z powodu antymuzułmańskich wpisów

Kresy.pl / newsroom.fb.com
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    uvara :

    Żyjemy w orwellowskich czasach… „dla waszego własnego bezpieczeństwa, nie pozwolimy wam mieć dostęp do opinii innych niż tych zaaprobowanych przez nas”. Agenda ma być tylko jedna, a beneficjentem – korporacje, bankierzy i przemysł zbrojeniowy z wiadomych państw.