Kandydat na stanowisko ministra obrony Gruzji Juanszer Burczuladze ogłosił, że Gruzja zamierza wznowić produkcję samolotów wojskowych Su-25 – poinformował w środę 24 lutego portal Scramble.

Jak poinformował w środę 24 lutego portal Scramble, kandydat na stanowisko ministra obrony Gruzji Juanszer Burczuladze zapowiedział, że Gruzja zamierza wznowić produkcję samolotów wojskowych Su-25.

W swoim wystąpieniu parlamentarnym związanym ze zbliżającym się potwierdzeniem jego stanowiska, Burczuladze powiedział, że Zakład Produkcji Samolotów JSC Tbilisi  (TAM), który po upadku ZSRR był bliski zamknięcia został częściowo wyremontowany, a wielu byłych pracowników zostało wezwanych do powrotu. Według jego słów, pierwszy samolot szturmowy Su-25 z „nowej produkcji” powinien wzbić się w powietrze w połowie marca tego roku i mniej więcej co miesiąc pojawiać się będzie nowy egzemplarz.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Były minister obrony Gruzji Irakli Garibaszwili wspomniał już w 2019 roku, że technicznie możliwe jest wznowienie produkcji Su-25 na potrzeby Gruzińskich Sił Powietrznych, a także ewentualnego eksportu. Twierdzenie to pozostawało w bezpośredniej sprzeczności z zapowiedzianym wcześniej zaprzestaniem eksploatacji gruzińskich samolotów szturmowych Su-25 i śmigłowców Mi-24 oraz planowaną wymianą ich na bezzałogowe statki powietrzne.

Według źródeł portalu, fabryka TAM może nie być w stanie zapewnić pełnej produkcji Su-25, ani tworzyć zmodernizowanej wersji samolotu – Ge-31 Bora.

Zobacz też: Gruzja opracowuje własny bezzałogowy statek powietrzny do celów zwiadowczych i uderzeniowych [+FOTO]

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Fabryka TAM wciąż ma do swojej dyspozycji około pięciu tuzinów częściowo ukończonych samolotów, co oznacza, że ​​mają przed sobą co najmniej pięć lat prac remontowych i konserwacyjnych. Całkowita renowacja wymaga połączenia z dziesiątkami dostawców oprzyrządowania, sprzętu i awioniki, które są rozmieszczone na  terytorium byłego ZSRR – uważa źródło portalu.

Zobacz też: Premier Gruzji niespodziewanie podał się do dymisji

Kresy.pl/Scramble

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz