Ukraińcy przy okazji prób swojego drona testują nowy system umożliwiający sterowanie bezzałogowcami na dystansie setek kilometrów.

Ukraińska firma Ukrspecsystems prowadzi prace nad udoskonaleniem małych dronów taktycznych PD-2. W ostatnim czasie rozpoczęto prace nad zwiększeniem zasięgu sterowania bezzałogowcami rozpoznawczymi i przekazywanym przez nie online danych foto i wideo.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Według relacji, dzięki wprowadzonym zmianom, można obserwować lot drona w rejonie Odessy będą w Kijowie, odbierając dane bezpośrednio z pokładu pojazdu, z pominięciem stacji naziemnych na wybrzeżu Morza Czarnego. System łączności umożliwia wydawanie komend w jakimkolwiek momencie, będą 400 km dalej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W rozmowie z portalem Defense Express przedstawiciele firmy Ukrspecsystems potwierdzili, że prowadzone próby nowego systemu łączności dotyczą kilku wariantów. Kilka tygodni temu testowano nową antenę z czterokanałowym systemem łączności, co pozwala na kierowanie dronem rozpoznawczym i otrzymywanie od niego danych na dystansie około 200 km. Zaznaczono, że dzięki temu, przykładowo, wojskowi operatorzy bezzałogowców wyposażeni w podobne zestawy mogliby w razie konieczności, przebywając na tyłach, monitorować jakiekolwiek miejsce w części Donbasu kontrolowanej przez separatystów.

Ponadto, testowana jest też wersja cywilna systemu bezzałogowego o zwiększonym zasięgu sterowania, która w krajach rozwiniętych miałaby mieć praktycznie nieograniczony zasięg kierowania.

Według strony ukraińskiej, dzięki możliwości przebywania w powietrzu do 10 godzin i dzięki korzystnej wadze (11-19 kg), taki kompleks może stać się bardzo efektywnym instrumentem rozpoznania dla służb resortu spraw wewnętrznych, służb ds. sytuacji nadzwyczajnych i straży granicznej.

Obecnie PD-2 przechodzi oficjalne, państwowe testy. To druga generacja tego systemu bezzałogowego. W porównaniu z pierwszą wersją, nowa miałaby posiadać jako opcje zdolność do pionowego startu i lądowania, nowocześniejszą i silniejszą stację optyczną z platformą stabilizowaną żyroskopowo, z termowizorem i kilkoma kamerami. Ma też mieć możliwość używania niewielkich bomb czy rakiet.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Według serwisu Defense Express, szereg ostatnich ulepszeń sprawia, że ​​ukraiński PD-2 jest potencjalnie bardzo skutecznym narzędziem rozpoznania i monitorowania klasy taktycznej (bliskim pod względem możliwościom znacznie większym i droższym dronom produkcji zagranicznej) zarówno dla jednostek wojskowych, jak i dla wewnętrznych organów ścigania czy organizacji komercyjnych.

Przeczytaj: Ukraińskie media: Turcy podwoili zasięg sterowania dronami Bayraktar TB2

Czytaj także: Wiadomo szacunkowo, ile dronów Bayraktar TB2 zamówiła Ukraina i kiedy je otrzyma

defence-ua.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz