Szef tureckiego koncernu Baykar zapowiedział, że budowa na Ukrainie centrum szkoleniowego dronów Bayraktar TB2 i zakładu produkującego te maszyny będą realizowane ze środków tureckich.

Dyrektor koncernu Baykar, Haluk Bayraktar podczas międzynarodowych targów SAHA zapowiedział, że jego firma zbuduje na Ukrainie centrum zajmujące się testowaniem, szkoleniem i obsługą techniczną dronów Bayraktar TB2, a także przedsiębiorstwo zajmujące się badaniami, modernizacją i budową bezzałogowców.

Według Bayraktara, nowe centrum serwisowe ma powstać w najbliższym czasie. Zaznaczył, że ukraińscy wojskowi będą przechodzić tam szkolenia i prowadzić obsługę dronów Bayraktar TB2, które są używane przez Siły Zbrojne Ukrainy.

„Prace nad stworzeniem tego centrum idą w stronę podpisania kontraktu” – powiedział szef tureckiego koncernu. Dodał, że po podpisaniu umowy centrum zostanie przez Turków zbudowane bardzo szybko.

Kolejnym, prowadzonym równolegle projektem jest budowa na Ukrainie zakładu produkującego drony Bayraktar, w którym będą prowadzone badania, a także ulepszenia i produkcja platform bezzałogowych. „Ten plan (…) jest na porządku dziennym i idziemy z nim do przodu”.

Według Bayraktara, oba projekty są finansowane wyłącznie przez stronę turecką i mają dla Turków charakter inwestycyjny. Określono już działkę na Ukrainie pod inwestycje.

„Realizacja centrum i przedsiębiorstwa będzie w pełni zapewniona przez firmę Baykar. To będzie 100-procentowa inwestycja. Kupiliśmy już grunt pod ten projekt i ruszamy dalej” – powiedział Turek.

Dodajmy, że ambasador Ukrainy w Turcji Wasyl Bodnar powiedział, że współpraca wojskowa Ukrainy i Turcji nie ogranicza się do kupna przez Kijów dronów Bayraktar TB2, bo trwają pracę nad uruchomieniem ich produkcji na Ukrainie. Zgodnie z podpisanym memorandum, ruszyły wówczas prace nad przeznaczeniem odpowiednich gruntów pod budowę na Ukrainie centrum serwisowego dronów Bayraktar TB2. Równolegle, według ukraińskiego dyplomaty, toczą się prace nad stworzeniem mocy produkcyjnych i uruchomieniem produkcji Bayraktarów na Ukrainie. Według dyplomaty, stworzenie takiego centrum to prawdopodobnie kwestia „miesięcy a nie lat”.

Według serwisu “Defense Express”, Siły Zbrojne Ukrainy dysponują obecnie 12 dronami Bayraktar TB2, ale zamierzają pozyskać ich więcej.

Przeczytaj: Ukraińska armia planuje zwiększenie liczby dronów Bayraktar TB2

Jak informowaliśmy, szef resortu obrony Mariusz Błaszczak poinformował pod koniec maja o podpisaniu umowy na zakup 24 tureckich dronów Bayraktar TB2. Zamówienie przewiduje dostawy dronów wraz z uzbrojeniem. Do końca 2024 roku zrealizowana zostanie całość zamówienia. Pierwsza partia trafi do Polski do końca 2022 roku. Jeden zestaw (6 statków) będzie kosztował 67 mln dolarów.

Czytaj także: Członek partii rządzącej Turcją twierdzi, że to Stany Zjednoczone skłoniły Polskę do zakupu dronów Bayraktar TB2

Drony Bayraktar TB2 mają 6,5 m długości i 12 m rozpiętości skrzydeł. Maksymalna masa startowa to 630 kg, mogą osiągać prędkość 222 km/godz. i pułap maksymalny ponad 8200 metrów (pułap praktyczny to 6750 m). Ich maksymalny zasięg to ponad 150 km, przy długotrwałości lotu 24 godziny (prędkość przelotowa – 130 km/godz.). Drony te mają ładowność 55 kg i mogą przenosić m.in. kierowane bomby naprowadzane laserowo ogólnego przeznaczenia MAM-L i MAM-C produkcji Roketsan o zasięgu do 8 km, najpewniej także przeciwpancerne pociski kierowane dalekiego zasięgu UMTAS/Mizrak-U. Bayraktar TB2 posiada też zdolność niszczenia celów na morzu.

PRZECZYTAJ: Polska kupuje tureckie drony – co dalej z programami „Zefir” i „Gryf”?

ZOBACZ: Bezzałogowce są potrzebne polskiej armii [+VIDEO]

defence-ua.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply