Ukraina pracuje wraz z Turcją nad uruchomieniem produkcji dronów uderzeniowo-rozpoznawczych Bayraktar TB2.

Ambasador Ukrainy w Turcji Wasyl Bodnar powiedział w wywiadzie dla Radia Swoboda, że współpraca wojskowa Ukrainy i Turcji nie ogranicza się do kupna przez Kijów dronów Bayraktar TB2.

W wywiadzie opublikowanym 31 października Bodnar powiedział, że zgodnie z memorandum podpisanym kilka tygodni temu, trwają prace nad przeznaczeniem odpowiednich gruntów pod budowę na Ukrainie centrum serwisowego dronów Bayraktar TB2. Według niego stworzenie takiego centrum to prawdopodobnie kwestia “miesięcy a nie lat”.

Równolegle, według ukraińskiego dyplomaty, toczą się prace nad stworzeniem mocy produkcyjnych i uruchomieniem produkcji Bayraktarów na Ukrainie. Bodnar wzbraniał się przed określeniem daty ukończenia tej inwestycji, jednak jak twierdził, “prace idą dość szybko i na pewno [potrwają] nie lata, ale miesiące”.

“Informacje, które posiadam mówią o produkcji na pełną skalę bezzałogowych statków powietrznych +od zera+, które mogą być wykorzystywane zarówno na potrzeby Sił Zbrojnych Ukrainy, jak i być dostarczane na rynki krajów trzecich. Bayraktarami jest obecnie zainteresowanych wiele krajów, a niektóre kraje europejskie już zawarły umowy przedwstępne. Kupuje je na przykład Kirgistan. A zdolności produkcyjne w Turcji są, jak sądzę, całkiem zapełnione. Dlatego dodatkowe moce produkcyjne pełnego cyklu są również w interesie strony tureckiej, aby rozwijać nowe rynki i wspólnie prowadzić próby, a później być może szkolenia niektórych zagranicznych kolegów w celu opanowania tej technologii i wspólnego kształtowania sektora obronnego” – powiedział Bodnar.

Ambasador Ukrainy w Turcji przypomniał też, że oba kraje założyły spółkę joint venture w celu produkcji dronów nowego typu – Akinci, do których strona ukraińska dostarcza silniki i inne części.

CZYTAJ TAKŻE: Zełenski broni użycia przez Ukrainę drona Bayraktar TB2 w Donbasie

Kresy.pl / radiosvoboda.org

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply