Pentagon rozważa szkolenie ukraińskiego wojska do pracy z systemem obrony przeciwrakietowej Patriot w bazie wojskowej w Stanach Zjednoczonych – poinformował w czwartek portal Politico powołując się na swoje źródła w amerykańskim resorcie obrony.

Jak poinformował w czwartek portal Politico, Pentagon rozważa szkolenie ukraińskiego wojska do pracy z systemem obrony przeciwrakietowej Patriot w bazie wojskowej w Stanach Zjednoczonych.

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę ukraińskie wojsko opanowało różne systemy uzbrojenia dostarczone przez NATO, w tym HIMARS, na poligonach w Europie Wschodniej, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Do tej pory żadne szkolenie nie odbyło się w Stanach Zjednoczonych.

Choć ostateczna decyzja nie została jeszcze podjęta, wiadomość, że Departament Obrony USA rozważa przeprowadzenie ćwiczeń dla ukraińskiej armii w Stanach Zjednoczonych, pojawiła się dzień po tym, jak administracja Bidena ogłosiła, że dostarczy Ukrainie jedną baterię Patriot.

Pentagon debatuje obecnie, czy przeprowadzić całość lub część tego szkolenia w Stanach Zjednoczonych, a nie w kraju trzecim.

Prezydent Ukrainy złożył w środę wizytę w Waszyngtonie, gdzie był podejmowany przez prezydenta USA Joe Bidena oraz przez amerykański parlament, w którym przemawiał. Przy tej okazji władze Stanów Zjednoczonych ogłosiły kolejną transzę pomocy wojskowej dla państwa Zełenskiego o wartości 1,85 mln dol., w tym baterii systemu Patriot.

W czwartek prezydent Rosji, Władimir Putin, skomentował decyzję Stanów Zjednoczonych o dostarczeniu Ukrainie baterii rakietowego systemu obrony powietrznej Patriot. Oświadczył, że Rosja może je z łatwością wyeliminować.

Mówią, że mogą Patrioty tu [na Ukrainie – red.] zaraz dostarczyć. Dobrze, niech dostarczą. „Pstrykniemy” też Patrioty. Tam trzeba będzie coś w miejsce Patriotów dostarczyć, trzeba będzie opracować nowe systemy. To złożony, dług proces. Wszystko nie jest takie proste – powiedział rosyjski prezydent. Jego zdaniem, to stary system, który nie będzie działać tak, jak rosyjski S-300.

Putin zaznaczył też, że zasoby NATO nie są bliskie wyczerpana. – Kwestia jest inna. Chodzi o to, że na Ukrainę trafia uzbrojenie z dawnych państw Układu Warszawskiego, głównie produkcji sowieckiej. I to ta broń jest bliska wyczerpania. Praktycznie wszystko tam powybijaliśmy, wypaliliśmy. Można się tam doliczyć kilkudziesięciu pojazdów opancerzonych. No, kilkuset. W takiej skali. Zniszczyliśmy dużo, to prawda. I ten sprzęt jest na wyczerpaniu.

Kresy.pl/Politico

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz