Stany Zjednoczone opublikowały w czwartek listę nowej pomocy w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy.

Departament Obrony USA ogłosił w czwartek listę pomocy militarnej dla Ukrainy. Według szefa departamentu obrony USA Lloyda Austinta koszt tego pakietu pomocy wynosi 675 milionów dolarów.

Armia ukraińska otrzyma amunicję, rakiety, haubice, pojazdy, broń strzelecką i sprzęt. Jest to stwierdzone w komunikacie prasowym Pentagonu.

W skład pomocy wchodzi:

Dodatkowa amunicja do rakietowych systemów artyleryjskich wysokiej mobilności (HIMARS), cztery haubice 105 mm i 36 000 pocisków artyleryjskich 105 mm, dodatkowe pociski High-Speed ​​Anti-Radiation Missile (HARM), 100 opancerzonych wielozadaniowych pojazdów kołowych o dużej mobilności (HMMWV), 1,5 miliona sztuk amunicji do broni strzeleckiej, ponad 5000 systemów przeciwpancernych, 1000 sztuk zdalnie sterowanych min przeciwpancernych 155 mm (RAAM), dodatkowe granatniki i broń strzelecka, 50 opancerzonych pojazdów medycznych, noktowizory i inny sprzęt polowy.

Na początku września amerykańskie media podały, że Biały Dom zwróci się do Kongresu z prośbą o przeznaczenie dodatkowych 11,7 mld dol. na pomoc wojskową i gospodarczą dla Ukrainy w pierwszym kwartale nowego roku budżetowego 2023 w USA, który rozpoczyna się 1 października.

Jak podano, wnioski na pierwszy kwartał roku budżetowego 2023 obejmują 7,2 mld dol. dla Departamentu Obrony. Z tego, 4,5 mld dol. ma zostać przeznaczone dla sprzęt wojskowy dla Ukrainy na uzupełnienie zapasów własnych Pentagonu, a 2,7 mld dol. na inne wsparcie militarne, wywiadowcze i w zakresie obronności. Ponadto, Biały Dom chce pozyskać 4,5 mld dol. dla Departamentu Stanu i USAID, by móc dalej udzielać wsparcia rządowi w Kijowie.

Agencja Bloomberg podaje, że urzędnicy rządu USA ostrzegają, że przeznaczone wcześniej środki na przeciwdziałanie rosyjskiej inwazji kończą się. Według Białego Domu, nowe pieniądze dla Ukrainy są pilnie potrzebne.

W maju prezydent Joe Biden podpisał ustawę, umożliwiającą alokację 40 mld dol. na pomoc dla Ukrainy, ale fundusze te miały wystarczyć do końca września. Według oficjalnych szacunków, jak dotąd około 75 procent bezpośredniego wsparcia militarnego i budżetowego, jaki Kongres wcześniej przeznaczył na rzecz Ukrainy, zostało już wypłacone lub zarezerwowane.

Zobacz też: Pentagon: Ukraińców, którzy zatopili rakietami Harpoon rosyjski okręt, przeszkoliły USA

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply