Hiszpański Sąd Najwyższy zamknął śledztwo w sprawie Brahima Ghaliego, lidera Frontu Polisario (ruchu niepodległościowego Sahary Zachodniej), oskarżonego o popełnienie zbrodni wojennych i ludobójstwa. Sąd stwierdził, że nie ma wystarczających dowodów, aby skazać Ghaliego – przekazał w piątek Middle East Monitor.

Jak poinformował w piątek Middle East Monitor, Hiszpański Sąd Najwyższy zamknął śledztwo w sprawie Brahima Ghaliego, lidera Frontu Polisario (ruchu niepodległościowego Sahary Zachodniej), oskarżonego o popełnienie zbrodni wojennych i ludobójstwa. Sąd stwierdził, że nie ma wystarczających dowodów, aby skazać Ghaliego. Zgodnie z dokumentem sądowym, organizacje praw człowieka i osoby fizyczne w Saharze Zachodniej oskarżyły Ghaliego i innych przywódców Frontu Polisario o popełnienie ludobójstwa, morderstwa, terroryzmu, tortur i porwań.

Hiszpański Sąd Najwyższy orzekł, że większość długotrwałych spraw przeciwko Ghaliemu uległa przedawnieniu, potwierdzając jednocześnie, że nie ma wystarczających dowodów na poparcie zarzutów o ludobójstwo.

Sprawa sięga skargi, która obejmuje „bezprawne zatrzymania, tortury i zbrodnie przeciwko ludzkości”, wniesioną w 2020 r. przez dysydenta z Frontu Polisario i posiadacza hiszpańskiego obywatelstwa, który twierdzi, że był ofiarą „tortur” w obozach uchodźców z Sahary Zachodniej w Tindouf w Algierii.

Skarga ta została odrzucona, ale została wznowiona na początku tego roku. Maroko jest w konflikcie ze wspieraną przez Algierię separatystyczną grupą Polisario o Saharę Zachodnią od 1975 roku, po zakończeniu hiszpańskich rządów. Zamieniło się to w zbrojną konfrontację, która trwała do 1991 roku i zakończyła się podpisaniem porozumienia o zawieszeniu broni.

Maroko upiera się przy swoim prawie do rządzenia regionem, ale proponuje autonomiczne rządy w Saharze Zachodniej pod jego suwerennością, ale Front Polisario chce referendum, aby ludzie mogli decydować o przyszłości regionu. Algieria wspiera propozycję Frontu i przyjmuje uchodźców z regionu.

Zobacz też: USA uznały Saharę Zachodnią za część Maroka

Zawieszenie broni z 1991 r. zakończyło się w zeszłym roku po tym, jak Maroko wznowiło operacje wojskowe na przejściu El Guergarat, strefie buforowej między terytorium zajętym przez państwo Maroko a samozwańczą Arabską Republiką Demokratyczną Sahrawi, co według Polisario było prowokacją.

Rozpoczynając operację, Maroko „poważnie podważyło nie tylko zawieszenie broni i związane z nim porozumienia wojskowe, ale także wszelkie szanse na osiągnięcie pokojowego i trwałego rozwiązania kwestii dekolonizacji Sahary Zachodniej” – powiedział Brahim Ghali, przywódca Frontu Polisario w liście do ONZ.

Zobacz też: Na Saharze rozgorzał na nowo stary konflikt zbrojny – front Polisario podnosi broń [+MAPA]

Kresy.pl/MEM

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply