Członkowie załogi statku porwanego w połowie grudnia 2021 r. u wybrzeży Nigerii, w tym obywatel RP, zostali uwolnieni. Uprowadzony Polak wrócił już do kraju i jest w dobrym stanie.

Jak poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych, członkowie załogi statku porwanego w połowie grudnia 2021 r. u wybrzeży Nigerii, w tym obywatel RP, zostali uwolnieni. Uprowadzony Polak wrócił już do kraju i jest w dobrym stanie.

Do porwania doszło w grudniu ubiegłego roku w Zatoce Gwinejskiej. Wśród porwanych znajdował się obywatel RP. Marynarze zostali uwolnieni dzięki działaniom armatora oraz sprawnej, profesjonalnej współpracy służby konsularnej i innych polskich instytucji z władzami Danii i Nigerii oraz z firmą zatrudniającą załogę statku.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

8487.32 PLN    (38.57%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Porwaniu próbował przeciwdziałać duński okręt Esbern Snare. Fregata wysłana ku wybrzeżom Afryki właśnie w celu przeciwdziałania piractwu odebrała sygnał z Tonsberga o ataku. Duńczycy wysłali pokładowy śmigłowiec w pościg za łodzią piratów. Ci jednak zdołali uciec przed nim na wody terytorialne Nigerii, na których Duńczycy nie mają prawa operować bez zgody tego afrykańskiego państwa.

W czasie ataku piratów doszło prawdopodobnie do walki, ponieważ Duńczycy poinformowali o ranie postrzałowej jaką otrzymał jeden z marynarzy Tonsberga.

Zgodnie z obowiązującymi procedurami, po stronie polskiej sprawą od samego początku zajmował się międzyresortowy zespół pod przewodnictwem wiceministra Piotra Wawrzyka.

Przypominamy, że było to już szóste porwanie obywateli RP w Zatoce Gwinejskiej od 2013 r.. Apelujemy do polskich marynarzy, by przed podjęciem pracy na statku w niebezpiecznym regionie świata zawsze sprawdzali, czy armator posiada odpowiednie ubezpieczenie na wypadek uprowadzenia załogi.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz