W parlamencie Ukrainy pojawił się projekt ustawy liberalizującej zasady wypuszczania z kraju mężczyzn w wieku poborowym.

W Radzie Najwyższej zarejestrowano projekt ustawy, którego autorem jest Heorhij Mazuraszu z rządzącej partii "Sługa narodu". Projekt nowych przepisów zakłada rozszerzenie katalogu mężczyzn, którzy będą mogli opuszczać Ukrainę w warunkach stanu wojennego.

Ukraiński ambasador w Berlinie, Andrij Melnyk, który bronił Stepana Bandery i uzasadniał zbrodnie na Polakach, mimo krytyki dalej broni lidera OUN w mediach społecznościowych. Promował wpis politologa, Sergeja Sumlennego, który napisał, że Niemcy powinni „się zamknąć”, a najlepiej „klęknąć i przeprosić” za krytykę Bandery.

Jak pisaliśmy, ambasador Ukrainy w Niemczech, Andrij Melnyk, wywołał poruszenie w niemieckiej prasie odmawiając odcięcia się od lidera OUN, Stepana Bandery, zaprzeczając jego odpowiedzialności za zbrodnie na Żydach, a także usprawiedliwiając zbrodnie banderowców na Polakach. Wywiad Melnyka został opublikowany w środę, przy czym temat w Polsce nabrał rozgłosu dzień później.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniu pracodawców, przygotowujemy nową ustawę o zatrudnianiu cudzoziemców, której celem jest m.in. dalsze uproszczenie procedur - oświadczył wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Wiceminister podkreślił, że "Polskie rozwiązania uważane są za najbardziej liberalne w Europie". "Polska przyjmuje też od lat największą w UE liczbę migrantów zarobkowych. Obok zezwoleń na pracę funkcjonuje uproszczona procedura oświadczeń dla obywateli sześciu państw (wydłużona w styczniu z sześciu miesięcy do dwóch lat). Co więcej, zatrudnienie legalnie przebywających obywateli Ukrainy nie wymaga od marca br. żadnych dodatkowych zezwoleń, a jedynie powiadomienia powiatowego urzędu pracy do 14 dni od powierzenia pracy obywatelowi Ukrainy" - powiedział, cytowany w poniedziałek przez portal Forsal.pl.

"Jednak wychodząc naprzeciw oczekiwaniu pracodawców, przygotowujemy nową ustawę o zatrudnianiu cudzoziemców, której celem jest m.in. dalsze uproszczenie procedur. Projekt został wpisany do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Pracujemy nad nim w pakiecie z innymi ustawami, mianowicie poza ustawą o zatrudnianiu cudzoziemców powstają też ustawa o aktywizacji zawodowej, ustawa o niektórych umowach zawieranych elektronicznie oraz o zmianie ustawy o pomocy społecznej" - zadeklarował.

W Charkowie nie chcą zmieniać nazwy ulicy i stacji metra im. Puszkina Poinformował o tym burmistrz miasta Igor Terechow w komentarzu do "Radia Swobody".

"Jaka jest wina Puszkina? Że Putin się urodził? Co więcej, Puszkin jest światowej sławy poetą, podobnie jak Lermontow. (...) Mamy ulicę i stację metra im. Puszkina. Niech tak zostanie" - powiedział Terechow.

Wcześniej Rada Miejska Charkowa odmówiła zdemontowania herbu Ukraińskiej SRR z budynku rady miejskiej, powołując się na fakt, że budynek jest pomnikiem historii i architektury o znaczeniu lokalnym. Decyzje o tym statusie zapadły w 1972 i 1980 roku.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wezwał w czwartek Litwę i UE do zniesienia ograniczeń w transporcie towarów z Rosji do obwodu kaliningradzkiego, argumentując, że unijne sankcje wobec Moskwy nie powinny tam obowiązywać. (więcej…)

Kolejna partia pojazdów wielozadaniowych Cougar 4×4 dotarła z USA do Polski. Podobnie, jak te przysłane wcześniej, trafią do jednostek wojskowych na wschodzie kraju. Łącznie, Polska otrzymała już ponad 200 takich pojazdów.

W sobotę szef MON, Mariusz Błaszczak poinformował, że do Polski dotarła kolejna partia pojazdów wielozadaniowych MRAP COUGAR 4×4. Trafią do jednostek wojskowych we wschodniej części naszego państwa.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 229 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
31%