Przestępstwa, których motywy uznano za antysemickie, osiągnęły w ubiegłym roku w Niemczech najwyższy poziom od czasu, kiedy rozpoczęto prowadzić takie statystyki, czyli od 2001 roku – poinformował w środę szef niemieckiego MSW. Najbardziej natomiast wzrosła liczba przestępstw dokonywanych przez skrajną lewicę – prawie o jedną czwartą.

Jak podała agencja Associated Press, minister spraw wewnętrznych Niemiec Horst Seehofer poinformował w środę o statystyce przestępstw o „podłożu politycznym” w 2019 roku w Niemczech. W ubiegłym roku było ich o 14,2 proc. więcej niż rok wcześniej, co jest drugim najwyższym poziomem od 2001 roku. Najbardziej wzrosła liczba przestępstw dokonywanych przez skrajną lewicę – o 23,7 proc., do 9 849 przypadków. Skrajnej prawicy przypisano 22 342 przypadki, co oznaczało wzrost o 9,4 proc.

Jednocześnie zanotowano mniej przestępstw związanych z „obcymi ideologiami” – 1897 przypadków (spadek o 23,7 proc.) oraz motywowanych ideologią religijną (spadek o 27,5 proc. do 425 przypadków).

Prawie 40 proc. przestępstw motywowanych politycznie było związanych z propagandą – np. demonstrowaniem zakazanych symboli takich jak swastyka. Mniej było przestępstw z użyciem przemocy (2832, spadek o 15,9 proc.).

O 13 proc., do 2032, wzrosła liczba przestępstw uznanych za antysemickie. Według ministra Seehofera to najwyższy poziom od czasu, gdy w Niemczech zaczęto prowadzić takie statystyki, czyli od 2001 roku. Aż 93 proc. z nich przypisano skrajnej prawicy. Podobnie było w przypadku przestępstw antymuzułmańskich, których liczba wzrosła o 4,4 proc. do 950 przypadków. Skrajnej prawicy przypisano 90 proc. z nich.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Według Seehofera przestępstwa dokonywane z motywów skrajnie prawicowych stanowiły ponad połowę przestępstw o podłożu politycznym i budzą one „wielkie zaniepokojenie” niemieckich władz. Minister mówił, że prawicowi ekstremiści pozostawili w Niemczech w ubiegłym roku „krwawy ślad”, przypominając atak na synagogę w Halle, masakrę w Hanau czy zabójstwo lokalnego polityka, który popierał proimigrancką politykę Angeli Merkel. Szef niemieckiego MSW zapewniał, że władze podjęły walkę z prawicowym ekstremizmem zwiększając inwigilację partii Alternatywa dla Niemiec, szczególnie koncentrując się na jej młodzieżówce. Służby bezpieczeństwa zwracają również większą uwagę na zwolenników ruchu Reichsbürger (Obywatele Rzeszy) – w środę policja dokonała naloty na domy 31 osób, domniemanych zwolenników tego ruchu. Urzędnicy systematycznie sprawdzają, czy posiadają oni pozwolenia na broń; w zeszłym roku cofnięto takie pozwolenia 380 członkom Reichsbürger. Według Seehofera wciąż około 500 „obywateli Rzeszy” może legalnie posiadać broń.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl / AP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz