Wielka Brytania stara się całkowicie wykluczyć Rosję z systemu SWIFT, a także zablokować eksport rosyjskiej ropy i gazu w ramach G7 – podaje agencja Reuters. Z kolei Niemcy sprzeciwiają się planom rozszerzenia sankcji wobec kolejnych rosyjskich banków, m.in. Sbierbanku.

Musimy zintensyfikować nasze sankcje. Obejmowałoby to całkowite wykluczenie z systemu SWIFT i zakończenie przez G7 wykorzystania rosyjskiej ropy i gazu – oświadczyła brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss w środę. Rozszerzaniu sankcji na kolejne rosyjskie banki, m.in. Sbierbank, sprzeciwiają się z kolei Niemcy.

“To głównie przez Niemcy Unia nie może dodać Sbierbanku do listy banków wykluczonych z systemu SWIFT” – napisała w środę agencja Bloomberg. Medium zwraca uwagę, że bank ten odpowiada za połowę rosyjskich depozytów osób prywatnych i nie został dotąd wykluczony z systemu SWIFT. Powodem jest chęć dalszego rozliczania transakcji związanych z zakupem rosyjskich surowców.

Niemcy sprzeciwiają się także wstrzymaniu importu ropy z Rosji.

Zobacz także: Największy rosyjski bank opuszcza europejski rynek

W ubiegłym tygodniu Unia Europejska wykluczyła siedem rosyjskich banków z systemu rozliczeń międzynarodowych SWIFT. To element sankcji związanych z inwazją Rosji na Ukrainę. Na liście znalazły się VTB, Otkrytije, Nowikom, Promsvyazbank, Rossiya, Sovcombank i VEB. Na liście nie znalazły się  Sbierbank (największy rosyjski bank) oraz Gazprombank.

System SWIFT to międzynarodowa sieć międzybankowa, która służy do wymiany informacji o zagranicznych zleceniach przelewu. Jej centrum znajduje się w Brukseli i podlega prawodawstwu UE. System ma na celu skrócenie czasu potrzebnego na wykonanie zlecenia oraz automatyzacja przelewów. SWIFT ma charakter czysto informacyjny. Po wykluczeniu banku z systemu SWIFT przekazanie środków pieniężnych nadal jest możliwe, wymaga jednak użycia innego narzędzia do komunikacji z partnerami. Wykluczenie z sieci powoduje, że obsługa operacji zagranicznych staje się uciążliwa.

Rosyjska inwazja na Ukrainę spowodowała nałożenie dotkliwych sankcji na Rosję. Rząd USA wprowadził sankcje zabraniające amerykańskim podmiotom transakcji z rosyjskim bankiem centralnym i innymi państwowymi instytucjami finansowymiPodawaliśmy, że na taki sam krok zdecydował się brytyjski rząd, zakazując podmiotom dokonywania transakcji z rosyjskim bankiem centralnym, ministerstwem finansów oraz państwowym funduszem majątkowym.

Zobacz także: Microsoft, Apple, Netflix – największe koncerny wycofują się z Rosji. Lista się wydłuża

reuters.com / bloomberg.om / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply